• 7 Μαΐου 2024,

Γ΄ Εθνική: Ισοπαλία με δύο αυτογκόλ στη Χρυσούπολη – Με ήττα ξεκίνησε ο ΜΑ Ορφανίου (φωτογραφίες-video)

Iσόπαλο με δύο αυτογκόλ (1-1) έληξε το ματς του Νέστου Χρυσούπολης με τον Αγροτικό Αστέρα, στην πρεμιέρα του 1ου Ομίλου της Γ΄Εθνικής.

Ο Νέστος προηγήθηκε στο 30′ με αυτογκόλ του Βοσκόπουλου, παίρνοντας δίκαια το προβάδισμα, σε ένα πρώτο ημίχρονο που ήταν καλύτερος από τους φιλοξενούμενους και είχε την υπεροχή. Ο Αγροτικός Αστέρας ισοφάρισε με παρόμοιο τρόπο στο 81′, όταν και ο Μπάμπουρας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.  Η είσοδος του Καθάριου στην επανάληψη ανέβασε αισθητά την εικόνα των φιλοξενούμενων. Με το τελικό 1-1 οι βαθμοί μοιράστηκαν στη Χρυσούπολη.

Στο Ορφάνι, ο τοπικός Μέγας Αλέξανδρος γνώρισε την ήττα από τον Πανδραμαϊκό, που βρήκε γκολ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου (39′) και αμέσως μετά την έναρξη του δεύτερου (48′) ημιχρόνου.

Οι δηλώσεις του Θεόφιλου Χατζηστάθη μετά τη λήξη της αναμέτρησης στη Χρυσούπολη

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας:

Θερμαϊκός Θέρμης – Αναγέννηση Πλαγιάς 0-1 (40′ Σεϊταρίδης)

Δόξα Δράμας – Ορφέας Ξάνθης 0-0

Νέστος Χρυσούπολης – Αγροτικός Αστέρας 1-1 (αυτογκόλ Βοσκόπουλος 30’/ αυτογκόλ Μπάμπουρας 81′)

Αλεξανδρούπολη – Εθνικός Σοχού 0-2 (14′ Στασινόπουλος, 78′ Ταχματζίδης)

Μ. Αλ. Ορφανίου – Πανδραμαϊκός 0-2 (39′ Πινδώνης, 48′ Τζελίδης)

Άρης Αβάτου – Απόλλων Παραλιμνίου 3-1 (33′ Σαρηγιαννίδης, 82′ Βαφειάδης, 90′ Παπαδόπουλος / 17′ Γκίκα)