ΓΣΕ – Ολυμπιακός Β’ 68-74: Ήττα στις λεπτομέρειες, σε ένα σπουδαίο ντέρμπι (φωτογραφίες)

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο πολύ καλά δουλεμένες ομάδες, ο Ολυμπιακός Β’ επικράτησε του ΓΣΕ με 74-68 στο κλειστό της Ελευθερούπολης για την 4η αγωνιστική του Β’ Γύρου της Α2 Ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν εύκολο έργο απέναντι στο ΓΣΕ σε ένα ματς κλειστό που ήταν ντέρμπι σε όλη της διάρκειά του. Με ένα επιμέρους σκορ 25-16 στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα και πήρε μία νίκη που τον διατήρησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (μαζί πάντα με τον Απόλλωνα Πάτρας).

Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Νικολαϊδης με 16 πόντους ενώ για την Ελευθερούπολη ο Δημάκος έκανε ότι ήταν δυνατό με 25 πόντους. Κι όμως η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου έλεγξε για πολλή ώρα το ματς μετά το καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού (2-8 στο 2’ και 5-13 στο 5’).

Στο 19’ η Ελευθερούπολη ανέκτησε το προβάδισμα με 31-29 για πρώτη φορά μετά το αρχικό 2-0 και στο 29′ κατόρθωσε να προηγηθεί με 52-45, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” αντέδρασαν άμεσα. Στο φινάλε η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη ήταν και αυτή που έβαλε τα μεγάλα σουτ, με έξι σερί πόντους από τους Μελισσαράτο, Παπαδιονυσίου, Χρηστίδη να κάνουν το σκορ 64-69 στο 39’20’’.

Τo φύλλο αγώνα

ΓΣΕ – Ολυμπιακός Β’ 68-74

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Πουρσανίδης Κ.-Κοϊμτζόγλου

Δεκάλεπτα: 14-18, 34-33, 52-49, 68-74

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 7 (1), Τσουμάνης 6, Ράπτης 7, Ερμείδης 7 (1), Χαρίτογλου, Δημάκος 25 (2), Χάλαρης 9 (1), Νίκου 7 (1).

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 4, Νικολαΐδης 17 (3), Κολοβέρος 7, Καμπούρης 3 (1), Τσόχλας 10 (2), Σκουλίδας 11 (3), Χρηστίδης 9, Μελισσαράτος 13.

8. Αμύντας 9-8 26

– Ο Τρίτωνας, το Ψυχικό, ο Οίακας Ναυπλίου, η Δάφνη Δαφνίου, ο Φίλιππος Βέροιας και η Καβάλα έμειναν εκτός συνέχειας μετά την ολοκλήρωση του 1ου γύρου.
– Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα μετά τη διακοπή.

Η επόμενη αγωνιστική (5η Β’ γύρου, 16/6 – 17:00)