• 20 Απριλίου 2024,

Καβάλα-Καλαμάτα 55-34: Η Κελεμένη ήταν «ορχήστρα»

Σημαντική νίκη για την Καβάλα επί της Καλαμάτας με 55-34, στην 3η ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε στο ματς η Καβάλα, στην οποία ανήκε ολοκληρωτικά το πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα της Βόρειας Ελλάδας υπερείχε παντού μέσα στο γήπεδο και πήρε μεγάλο προβάδισμα από νωρίς στο σκορ, κλείνοντας την περίοδο στο +11, 19-8.

Η Καβάλα πήρε προβάδισμα 13 πόντων (23-10) όμως η Καλαμάτα όμως δεν παράτησε τόσο νωρίς τα όπλα. Χάρη στην Ευτυχιάκου (12 από τους 16 πόντους), έκανε ένα μικρό σερί 6-0, ρίχνοντας την διαφορά στους 7 (23-16), έβαλε και πάλι στο παιχνίδι την ομάδα της.

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και δεν κατάφερε να σημειώσει άλλο πόντο ως την ανάπαυλα, με την Καβάλα να διατηρεί το διψήφιο προβάδισμα, 26-16.

Το δεύτερο μέρος εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Η Καβάλα χάρη στην καλή της άμυνα και την Κελεμένη να…τα κάνει όλα στο παρκέ. H διαφορά κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα, 15-20 πόντους. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από την Σπανίδου, 55-34.

Η Κελεμένη ήταν η «ορχήστρα» της ομάδας και έκανε τα πάντα μέσα στο παρκέ όπως αποδεικνύει η στατιστική της (6π, 4ρ, 5ασ, 4κλ, 3μπλοκ). Ακολούθησε και η εκπλητκική Τουρετζόγλου με 8 πόντους και 1ο ριμπάουντ. Από την αντίπερα όχθη ξεχώρισε η Ευτυχιάκου με 18 πόντους.