Κέρδισε η Ενωση με 86-67 την Ασπίδα Ξάνθης (Φωτογραφίες)

Η Ενωση συνάντησε δυσκολίες στο πρώτο μέρος με την Ασπίδα και ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά ήταν σαρωτική στην επανάληψη και επικράτησε με 88-67.

Ειδικά στην τελευταία περίοδο του αγώνα πάτησε γκάζι και πήρε και μεγάλη διαφορά σ` ένα παιχνίδι με πολύ κόσμο στο «Αλεξάνδρα Δήμογλου». Οι φιλοξενούμενοι πολύ καλοί στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 28-21. Στη συνέχεια η Ενωση έκλεισε το ημίχρονο με 48-44 ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 65-57 για να φτάσουμε στη τελική νίκη για το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη με 86-67.  Πρώτος σκόρερ της Ενωσης ο Αθανασιάδης με 21 πόντους.

Κέρδισε το ντέρμπι ο Χαρίλαος Τρικούπης

Ο Χαρίλαος Τρικούπης κέρδισε το ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής με 74-65 επί των Ικάρων Σερρών. Τα δεκάλεπτα ήταν: Α’: 18-22 Β’: 33-32 Γ’: 60-49.

Το Πευκοχώρι επικράτησε με 74-69 επί των Μαχητών Δόξας Πεύκων και διατήρησε τις λίγες ελπίδες που έχει για άνοδο.

4η θέση για τις Κορασίδες της Ενωσης στη β` φάση του Πανελληνίου

Σε ένα ματς μόνο γοήτρου για 30 λεπτά και που ο νικητής θα καθόριζε την πρόκριση Ποια Ομάδα θα πήγαινε στο Πανελλήνιο(Κεραυνός Αγ .Γεωργίου Γρεβενών η ΦΙΜΠΑ ΑΓΡΙΝΊΟΥ) έληξε με νίκη των Τιτάνων Παλαμά απέναντι στην ΕΚ Καβαλας  με  42-33. Το 4ο 10λεπτο ήταν αγώνας συμμετοχής και από τις 2 ομάδες κοριτσιών  με ελάχιστη συμμετοχή στο τουρνουά. 1ο 9-8 2ο 13-14 ΗΜΊΧΡΟΝΟ 22-22 3ο 9-7 4ο 11-4 ΤΕΛΙΚΌ 42-33. Κατάταξη 4η θέση για την ΕΚ Καβάλας και η πρόκριση στο Πανελλήνιο ο Κεραυνός Αγ. Γεωργίου Γρεβενών.

5η θέση ο ΓΣΕ στο Πανελλήνιο Εφήβων στη Χερσόνησο

Ο ΓΣΕ έχασε με 73-70 από τον Αρη Θεσσαλονίκης στο τελευταίο παιχνίδι και τερμάτισε στην 5η θέση αφού το Σάββατο επικράτησε με 70-61 επί του Ηρακλείου.

Πρωταθλητής Εφήβων ο Ολυμπιακός που κέρδισε εύκολα με 91-60 τον Προμηθέα Πατρών.