• 26 Απριλίου 2024,

Με τη σφραγίδα του Προβατίδη, ο Βρασίδας 2-1 τον Βύρωνα (φωτογραφίες)

Γράφει ο Τάσος Πατσίδης

Ένα φάουλ του Μπάμπη Προβατίδη στο 68` έκρινε το ντέρμπι της Περάμου υπέρ των γηπεδούχων με 2-1 σε βαρύ αγωνιστικό χώρο από τη βροχή.  Το τελικό αποτέλεσμα μάλλον αδικεί τους φιλοξενούμενους που είχαν αρκετές χαμένες  κλασσικές ευκαιρίες(κυρίως στο διάστημα από το 15` μέχρι το 45`) όμως όταν δε μπορείς να πετύχεις γκολ η μπάλα σε τιμωρεί. Ο Βρασίδας είχε πάθος και ουσία. Έδειξε ότι το ήθελε πολύ.  Ο Βύρωνας έμεινε με τις πολλές τελικές προσπάθειες. Ο Ματρακούκας μετά το 70` διαχειρίστηκε πολύ καλά το παιχνίδι με την έξυπνη κίνηση να περάσει τον Φουστέρη φουνταριστό προκειμένου να πρεσάρει τα αντίπαλα στόπερ αλλά και να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση κυρίως με τον πολύ καλό Καλτσίδη.

Ο Αγγελίδης ξεκίνησε τρεις αμυντικούς, σύστημα που το ακολουθεί ο Βύρωνας από την αρχή της περιόδου. Σίγουρα η ομάδα του δεν υστέρησε αλλά δεν είχε τα τελειώματα που έπρεπε. Από τον Βρασίδας ο Μπατάκογλου στην άμυνα, ο Φουστέρης στο κέντρο και στην επίθεση και ο Καλτσίδης στην επίθεση έκαναν πολύ καλή δουλειά. Βάζουμε σε αυτούς και τον τερματοφύλακα Κουνατίδη αλλά και το νεαρό Μουλάι.  Ο Δελής είναι καλός παίκτης αλλά πρέπει να είναι περισσότερο ήρεμος γιατί φλέρταρε επικίνδυνα με την κόκκινη κάρτα(μάλλον του χαρίστηκε από τον διαιτητή Καράκελε).  Ο Βρασίδας ζητάει πέναλτι στο 83` σε μαρκάρισμα του Γοριδάρη στον Καλτσίδη αλλά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Ο Καράκελες σωστά δεν το υπέδειξε.

2` Σουτ του Σεφερίδη η μπάλα  πήγαινε εστία αλλά κόλλησε στη λάσπη.

8` Σουτ του Προβατίδη δύσκολα σε κόρνερ ο Μπάφας.

10` Ο Καλτσίδης τρυπώνει στην περιοχή και με σουτ το 1-0.

27` Φάουλ του Κυγάη κεφαλιά του Σεφερίδη λίγο άουτ.

29` Μεγάλη ευκαιρία για τον Βύρωνα αφού μόνος του ο Άγγος σημαδεύει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

31` Με προβολή δεν προλαβαίνει τη μπάλα από πολύ κοντά ο Παντελίδης.

37` Το 1-1 με σουτ του Καρίπογλου μέσα από την περιοχή, από προσπάθεια του Παντελίδη.

42` Κεφαλιά Παντελίδη σπουδαία απόκρουση από κοντά του Κουνατίδη.

43` Από πολύ κοντά ο Δελής δε βρίσκει στόχο.

51` Σουτ Παντελίδη η μπάλα βρίσκει αμυντικό και λίγο άουτ.

52` Απειλεί ο Αγγος αλλά πάλι ο Κουνατίδης λέει όχι.

68` Το φάουλ του Προβατίδη βρίσκει στόχο για το 2-1.

83` Από πάσα του Φουστέρη, προλαβαίνει τον Καλτσίδη στο τσαφ ο Γοριδάρης.

85` Ο Καλτσίδης αστοχεί από καλή θέση.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.

Βρασίδας Ν. Π: Κουνατίδης, Περκουλίδης, Χριστοδουλάκης, Πέτκας, Μπατάκογλου, Μουλάι, Καλτσίδης, Προβατίδης 93` Φωτόπουλος , Φουστέρης, Τσότρας, Τσέχου 73` Ιωαννίδης .

Βύρωνας: Μπάφας, Γοριδάρης, Αγγελίδης 78` Φαρσάκογλου , Σεφερίδης, Δελής, Καρίπογλου 64` Γκάγκαλης , Κεφαλαδέλης, Κεσαπίδης, Αγγος, Παντελίδης 78` Μαυρογιάννης , Κυγάης.