• 19 Απριλίου 2024,

Μπάσκετ με Αμαξίδιο: Στη Β’ φάση του Κυπέλλου Καβάλα και Παναθηναϊκός ΑμεΑ

Στη Β΄Φάση του Κυπέλλου Ελλάδος του μπάσκετ με Αμαξίδιο προκρίθηκαν η Καβάλα και ο Παναθηναϊκός. Ο ΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τους Αετούς Κρήτης και επικράτησε με 48-30, ενώ οι “πράσινοι” νίκησαν στο βοηθητικό του ΟΑΚΑ το Μαρούσι με 53-28.

Η Καβάλα από το πρώτο δεκάλεπτο μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει μία διαφορά 7 πόντων (7-14). Στη δεύτερη περίοδο συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 26-12. Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τα ηνία του σκορ και πανηγύρισαν τη νίκη – πρόκριση (30-48).

Στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός ΑμεΑ δυσκολεύτηκε για ένα δεκάλεπτο κόντρα στο Μαρούσι, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη περίοδο προηγήθηκαν με 13-10, αλλά στη συνέχεια οι “πράσινοι” πήραν τα ηνία στο ματς. Με ένα εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 14 πόντους (31-17) και κράτησαν αυτή τη διαφορά μέχρι και το τέλος του ματς.

Αετοί Κρήτης – Καβάλα 30-48
Διαιτητές: Ξυλάς – Κώτσου (Δημητρουλάκης)
Τα δεκάλεπτα: 7-14, 12-26, 24-38, 30-48
Αετοί Κρήτης (Καραθανάση): Μαραβέλιας, Κοκολάκης, Γκιζίλης, Κουφός 24, Μπουχαλάκης, Σκορδύλης 6, Κωνσταντάκης, Βάλβης, Δαμανάκης
Καβάλα (Αιβαζίδης): Βρασίδας 2, Τσίλης 15, Πετράκης 8, Αιβαζίδης, Πολυχρονίδης 2, Μασμανίδης 5, Χατζησάββας 12, Τεφτερίδης 4

Παναθηναϊκός – Μαρούσι 53-28