Μπάσκετ: Ο Ηρακλής «άλωσε» την Ελευθερούπολη – Τρίτη σερί νίκη οι Πάνθηρες, ήττα στις λεπτομέρειες για Αστέρα (φωτογραφίες)

Το εμπόδιο του Ηρακλή αποδείχθηκε ανυπέρβλητο για το ΓΣΕ, που ηττήθηκε με 67-88 στην Ελευθερούπολη, γνωρίζοντας τη δεύτερη διαδοχική του ήττα στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί σε επίθεση κι άμυνα μετά την πρώτη περίοδο, μετατρέποντας το ντέρμπι της αγωνιστικής σε μια εμφατική υπέρ τους επικράτηση. Το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου -που αγωνίστηκε χωρίς το Σταύρο Τουτζιαράκη- «έπεσε» στο 3-2 ενώ ο Ηρακλής «ανέβηκε» στο 4-1 μετά και τη σημερινή, τέταρτη συνεχόμενη του νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Νίκος Παπαρέγκας (27π., 6ρ.) Σημαντική η συνεισφορά και από τους Gathright (18π.) και Taylor (17 π.). Για το ΓΣΕ πάλεψαν οι Γράβας (19π.) και Hudson (17 π.).

Το φύλλο αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-50, 51-70, 67-88

Ελευθερούπολη-Ηρακλής ΚΑΕ 2022 67-88

Διαιτητές: Ταρενίδης Σ.-Κατωτικίδης-Μαραμής (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 21-24, 40-50, 51-70, 67-88

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Χάντσον 17 (1), Φιλοξενίδης 3 (1), Αμπατζάς 2, Γράβας 19 (2), Τσουμάνης 6, Ναούμης 10 (2), Μουλλάκης, Σκουλίδας 3 (1), Ξύδης 3 (1), Γκατζιούρας 2, Γεωργίου, Βύρλας 2.

Ηρακλής ΚΑΕ 2022 (Ντάγιος): Παπαρέγκας 27 (4), Τσορμπατζόγλου, Γκάθραϊτ 18 (3), Λιάπης 11 (1), Μακρής 3, Χαριτόπουλος 4, Γεωργάκης 2, Τζακόπουλος, Παπαντωνίου 6 (1), Τέιλορ 17 (4).

Κόροιβος Αμαλιάδας-Ερμής Σχηματαρίου

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής στον 4ο Όμιλο οι Πάνθηρες επιβλήθηκαν της Νεάπολης στην Καλαμίτσα με 58-24. Μετά από το πρώτο, ισορροπημένο δεκάλεπτο (14-12) οι αθλήτριες της Καβαλιώτικης ομάδας αύξησαν κατακόρυφα την ένταση του παιχνιδιού τους και στις δύο πλευρές του παρκέ, φτάνοντας σε μια δίκαιη επικράτηση.

Πάνθηρες Καβάλας-ΠΚ Νεάπολης 58-24

Διαιτητές: Αναστασιάδης Γ.-Μπαράκου

Δεκάλεπτα: 14-12, 33-17, 44-21, 58-24

Πάνθηρες Καβάλας (Αστεριάδης-Λογοθέτης): Μαμαλίγκατζη 2, Μουταφίδου , Τσάντα 3, Κανελλοπούλου 7 , Παναγιωτίδου 9, Τριανταφύλλου 12, Απούλτση 4, Λυκάκη 8, Πετρουσέφσκα, Πενέλη 13.

ΠΚ Νεάπολης (Παγκούτσος): Παράσχου 11, Μήτα, Θωμαΐδου, Υδραίου, Αργυρού 4, Ιακωβίδου, Παπαδοπούλου 6, Ανδρονίκου, Ρότσικου, Κυριακού 2, Αγγελακίδου 1.

Ρεπό: Πιερικός Αρχέλαος

Στην αναμέτρηση που έκλεισε την 4η αγωνιστική του 3ου Ομίλου, ο Αστέρας φιλοξενήθηκε από τη γυναικεία ομάδα της ΧΑΝΘ, γνωρίζοντας την ήττα με 49-42. Τα κορίτσια του Δημήτρη Αϊβαζίδη ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικά στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης όμως στο τέλος οι γηπεδούχες αποδείχθηκαν περισσότερο ψύχραιμες, φτάνοντας στο πολυπόθητο ροζ φύλλο.