• 26 Απριλίου 2024,

Νέστος Χρυσούπολης – ΑΟΚ 0-3: Υγιεινός περίπατος στο Αγίασμα (φωτογραφίες)

Για την (εμβόλιμη) 4η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής, Νέστος και ΑΟΚ αναμετρήθηκαν το μεσημέρι της Τετάρτης στο γήπεδο του Αγιάσματος, με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν δίκαια τους 3 βαθμούς της νίκης (0-3).

Ο ΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση, χάνοντας σημαντική ευκαιρία με τον Μπαρέττα λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού. Οι αργοναύτες είχαν από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχοντας υψηλά ποσοστά κατοχής και καλή κυκλοφορία.

Η επιθετική τους επιμονή ανταμείφθηκε στο 17ο λεπτό, όταν ο Γιώργος Ρουμπιές με σουτ νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 0-1. Στην αμέσως επόμενη φάση ο ΑΟΚ βρήκε και δεύτερο τέρμα από αυτογκόλ του Τσαταλπασίδη. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος μ’ ένα ασφαλές προβάδισμα και χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα. Έδειξαν καλή συνοχή στον αγωνιστικό χώρο και απέφυγαν τα πολλά λάθη.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο για την ομάδα του Γιώργου Αγγελίδη, που βρήκε τρίτο τέρμα στο 54΄μετά από ωραία προσπάθεια του Μπαρέττα και πλασέ του Σαλπιγγίδη. Ο ΑΟΚ συνέχισε να δημιουργεί επιθετικές προϋποθέσεις στην περιοχή του Νέστου, παρά το ευρύ του προβάδισμα.

Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση χωρίς προβλήματα και επιστρέφει την Κυριακή στο «Ανθή Καραγιάννη» υποδεχόμενος το ΜΑ Ορφανίου. Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της αγωνιστικής, Βύρωνας και ΜΑ Ορφανίου συνεχίζουν χωρίς βαθμολογικά κέρδη, μετά τις εντός έδρας ήττες τους από Καμπανιακό (0-1) και Ποσειδώνα (1-2) αντίστοιχα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Νέστος Χρυσούπολης (Βασιλακάκης): Παπαδόπουλος, Πανταζής, Γκόλουμπιτς, Δίντσης (25′ Μανίσογλου), Τσαταλπασίδης, Μυφτάρι, Σκαθαρούδης, Τσάκωνας, Μπλέτσας, Μενίκου, Βρεττός

Αγωνίστηκαν ως αλλαγή και οι: Μανίσογλου, Βλάχος

ΑΟΚ (Αγγελίδης): Σταθάκης, Δημητρακούδης, Μπατσαράς, Βασιλόπουλος, Μπιμπισίδης, Καζαντζίδης, Σαλπιγγίδης, Βαφειάδης, Ρουμπιές, Ιορδανίδης, Μπαρέττας

Αγωνίστηκαν ως αλλαγή και οι: Κατσέτης, Καρακώστας, Γερογιάννης, Παβλόφ, Μαγκαφίνης

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Πανδραμαϊκός – Πανθρακικός 4-1

Ορφέας Ξάνθης – Θερμαϊκός Θέρμης 0-1

Αλεξανδρούπολη – Αγροτικός Αστέρας 2-2

Νέστος Χρυσούπολης – ΑΟ Καβάλα 0-3 (17′ Ρουμπιές, 18′ αυτογκόλ Τσαταλπασίδη, 54′ Σαλπιγγίδης)

Απόλλων Παραλιμνίου – Δόξα Δράμας 3-0

Βύρων Καβάλας – Καμπανιακός 0-1 (85′ Ιγνατίδης)

Μέγας Αλ. Ορφανίου – Ποσειδώνας Ν. Μηχανιώνας 1-2

Ρεπό: Άρης Αβάτου