• 29 Απριλίου 2024,

Νίκες για Νέστο, Αετό, χρυσή ισοπαλία με γκολ του τερματοφύλακα ο Κεραυνός, αποτελέσματα, βαθμολογία στη Γ` Εθνική.

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ – ΠΑΟΚ ΚΟΣΜΙΟΥ 3-0: Εύκολα από το πρώτο ημίχρονο

Γράφει ο Κυριάκος Καγιάς.

Πολύ εύκολα όπως αναμενόταν ο Νέστος κέρδισε με 3-0 τον ΠΑΟΚ Κοσμίου. Οι γηπεδούχοι καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο το ματς και η αγωνία έφτασε στο κατακόρυφο μετά την εξέλιξη στο ματς του ΑΟΚ στο Καλαμπάκι.

Ο Χούσινετς στο 13` έκανε το 1-0 και το 2-0 πέτυχε στο 40` ο Νικλητσιώτης. Ο Μκριτσιάν στο 45` πραγματοποίησε το τελικό 3-0. Στο β` μέρος έριξε ταχύτητα ο Νέστος ενώ δεν κινδύνεψε σε καμία περίπτωση.

Νέστος Χρυσούπολης: Αθανασίου, Παπαδόπουλος Λ., Μαιδανός 83` Κλοκίδης , Χούσινετς, Μκρτσιάν, Ευθυμιάδης 65` Γαβριήλ , Ορφανίδης, Μελισσόπουλος Ν 76` Κοκελίδης ., Τζαμπέγια 46` Παρουτσής , Νικλητσιώτης, Γκουτσίδης.

Στον πάγκο: Αρετάς, Γαβριήλ, Κοκελίδης, Χαραλαμπίδης, Παρουτσής, Μπέλιτς, Κλοκίδης.

ΠΑΟΚ Κοσμίου: Ράπτης, Βούλγαρης 80` Λάσκαρης , Τζατζανάς, Πλασταράς, Λεβεντέλλης, Ταχτσόγλου, Καρασιούνας, Νάνος 64` Δημοσθένους , Αμέτ Ερκάν, Ρουμπιές, Στοίνοβιτς.

Στον πάγκο: Λάσκαρης, Δημοσθένους, Ζάγγουλος, Δεληγιάννης, Φιλιππίδης

Αετός  Οφρυνίου  – Αρης Αβάτου  1-0:   Ο Μουδούρογλου συνεχίζει το βιολί του

Επιστροφή στις νίκες για του Αετό που με γκολ του Σάββα Μουδούρογλου κέρδισε με 1-0 τον Αρη Αβάτου.

Στο πρώτο ημίχρονο το αποτέλεσμα ήταν 0-0. Στο 67` από πάσα του Φραγκούλη Σαββατιανού ο Μουδούρογλου πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.  Παράλληλα έφτασε στα 15 γκολ στο πρωτάθλημα και έπιασε στην πρώτη θέση τον Κώστα Μαρκόπουλο.  Στο Α` μέρος καλύτερος ο Αρης Αβάτου ενώ στην επανάληψη ο Αετός ανέβασε στροφές.

Αετός Ορφανού: Κυφωνίδης, Καζαντζίδης, Κάπατζης, Πότσι 46` Γεράκης , Παυλίδης, Καραγιαννίδης, Δουζδαμπάνης 46` Σίλντι , Ελέζι 30`λ. τ Κωνσταντινίδης , Κωνσταντίνου, Δουμάνης 65` Σαββατιανός , Μουδούρογλου

Στον πάγκο: Γεράκης, Μήττας, Κωνσταντινίδης, Τοπαλίδης, Σαββατιανός, Σαλπιγγίδης, Γιανάς

Άρης Αβάτου: Αθανασίου, Παπαδιώτης, Μπουνταγκίδης, Κιομουρτζής, Κουτσούμπας, Ψεμματάς, Ζωσιμίδης, Μίλλερ, Γκέκας, Μπουλούτ, Σαρηγιαννίδης

Στον πάγκο: Δόντσος, Κριεζής, Μελισσόπουλος Μ., Αμουτζάκης, Σιχλοιμίρης, Κρασώνης, Βαφειάδης

Αλέξανδρος Κιλκίς- Κεραυνός Πέρνης 2-2: Νέος… Γουναρίδης ο Δεληγιώρογλου

Ο τερματοφύλακας της Πέρνης Δεληγιώρογλου  αποδείχθηκε νέος Γουναρίδης και με γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις του αγώνα ουσιαστικά χάρισε την παραμονή στην ομάδα του Κεραυνού σ` ένα παιχνίδι με απίστευτο φινάλε. Στο Α` μέρος ο Κεραυνός Πέρνης ήταν πολύ καλός αλλά βρέθηκε να χάνει από το 27` με 1-0. Σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Αηδωνίδης. Στην επανάληψη προσπάθησε να ισοφαρίσει και πίεσε σε μεγάλο βαθμό αλλά στο 82` δέχθηκε το 2-0 από τον Προβατίδη. Πριν στο 75` ο Χαλπέτης σημάδεψε το δοκάρι.  Όλα φαινόταν τελειωμένα όμως ο Τζιβανόπουλος στο 88` μείωσε σε 2-1 και ισοφάρισε στην τελευταία φάση του αγώνα ο τερματοφύλακας Δεληγιώρογλου με σουτ  σε 2-2.

Η σύνθεση του Κεραυνού Πέρνης: Δεληγιώρογλου, Μπαντάνης, Μαρκάκης, Λεγάτος 50` Χαλπέτης , Κωνσταντάρας, Παυλίδης, Χατζηκυριάκου, Τσάκωνας 50` Χαριτίδης , Τζιβανόπουλος, Γεωργιάδης 75` Χιονίδης ,  Λάσπατζης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Σάββατο

Ορφέας Ξάνθης – Απόλλων Παραλιμνίου  1-1 (28′ Νικολαίδης (αυτ) – 40′ Κουτζαβασίλης)

Κυριακή

Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ασπίδα Ξάνθης: 0-3 (6′, 46′ Χριστοφορίδης, 75′ Κωτίδης)

Νέστος Χρυσούπολης – ΠΑΟΚ Κοσμίου: 3-0 (12′ Χούσινετς, 40′ Νικλητσιώτης, 45′ Μκρτσιάν,)

Αετός Ορφανού – Άρης Αβάτου: 1-0 (67′ Μουδούρογλου)

ΑΕ Καλαμπακίου – ΑΟ Καβάλα: 1-3 (79′ Μίτρε / 82′, 90+ Βαλαβανόπουλος, 85′ Λίτσκας)

Αλέξανδρος Κιλκίς – Κεραυνός Πέρνης: 2-2 (27′ Αηδωνίδης, 82′ Προβατίδης / 88′ Τζιβανόπουλος, 90+ Δεληγιώργης)

Πανσερραϊκός – Εθνικός Σιδηροκάστρου:  4-0  ( 28′ Ομπόσου, 32′, 66′ Παπαβασιλείου, 34′ Πέτρου)

5. Εθνικός Σιδηροκάστρου 13 (12-49)

*Μετά την απόφαση της Πειθαρχικής της ΕΠΟ η Ασπίδα κέρδισε με 3-0 τον αγώνα με τον Κεραυνό Πέρνης, με την ομάδα της Χρυσούπολης να τιμωρείται παράλληλα και με αφαίρεση 3 βαθμών