Νίκες για Νέστο, Αετό κα αποτελέσματα- βαθμολογία στη Γ` Εθνική(1ος όμιλος)

Δυσκολεύτηκε αλλά έχει το μέταλλο και 2-1 0 Νέστος στο Καλαμπάκι

Γράφει ο Κυριάκος Καγιάς

Ένα πολύ καλό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο του Καλαμπακίου, ανάμεσα στις δυο ομάδες. Η νίκη του Νέστου κρίνεται δίκαιη σε γενικές γραμμές.  Στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ο Νέστος ήταν καλύτερος από τους γηπεδούχους. Δημιούργησε ευκαιρίες, πέτυχε 2 γκολ και όποτε χρειάστηκε είχε σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακα Νάσο Αθανασίου. Επίσης πολύ καλός στο διάστημα που χρησιμοποιήθηκε ο Κουντού.

Στο 6 ` ο Α.  Μελισσόπουλος βρέθηκε μέσα την περιοχή έκανε το σουτ, η μπάλα κατέληξε μόλις άουτ. Στο 11`  σουτ του Παυλίδη, μπλοκάρει ο Αθανασίου ενώ στο 18` σουτ του Ν. Μελισσόπουλου εξ επαφής η μπάλα κοντράρει στα σώματα των αμυντικών και φεύγει κόρνερ. Στο 19` κεφαλιά του Ν. Μελισσόπουλου λίγο άουτ ενώ στο 28` ο Αρετάς βρήκε στον Α. Μελισσόπουλο που έπιασε το σουτ για το 0-1.

Στο 37` ο Αρετάς σημάδεψε τον Μπέλιτς που έπιασε το σουτ αλλά έσωσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Στο 38` πάσα του Καθάριου, πλασέ του Ν. Μελισσόπουλου έσωσε ο Κελετζής.

Στο 40` κεφαλιά του Στάικου πάνω από τη γραμμή διώχνει ο Καθάριος.  Στο 48` τετ α τετ ο Παυλίδης με τον Αθανασίου, έσωσε ο τελευταίος.

Στο 50` ο Α. Μελισσόπουλος μόνος του το σουτ αλλά η μπάλα γλύφει το δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 54` ο Θεοδοσιάδης με σουτ το 1-1 μετά από απόκρουση του Αθανασίου. Στο 60`  σουτ του Ν. Μελισσόπουλου η μπάλα λίγο άουτ. Στο 71` από τα αριστερά ο Α. Μελισσόπουλος έβγαλε τη σέντρα, ο Μπέλιτς έστρωσε τη μπάλα και ο Γκουτσίδης με σουτ το 1-2 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.  Στο 73` σουτ του Στάικου σώζει ο Αθανασίου.  Στο 79` κόρνερ του Γκουτσίδη, κεφαλιά του Μκρτσιάν η μπάλα γλύφει το δοκάρι. Στο 94` αποβάλετε με δεύτερη κίτρινη(κόκκινη) ο Βασιλειάδης.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.

ΑΕ Καλαμπακίου: Κελετζής,  Κασαπίδης 75` Σαββίδης, Θεοδοσιάδης,  Μίτρε, Ρογκέρι, Βασιλειάδης, Τσερκέζος, Μαυροβασίλης 82` Καλαϊτζίδης, Παυλίδης 66` Τζιβανάκης,  Κωνσταντινίδης 78` Αραμπατζής, Στάικος.

Νέστος: Αθανασίου, Μαϊδανός, Αρετάς 60` Γκουτσίδης, Μκρτσιάν, Παπαδόπουλος, Ευθυμιάδης, Καθάριος 88` Παρουτσής, Ορφανίδης,  Μπέλιτς 78` Τσαμπέγια, Ν. Μελισσόπουλος 61` Κουντού, Α. Μελισσόπουλος.

Με Μουδούρογλου σε καλή μέρα ο Αετός 3-0 τον ΠΑΟΚ Κοσμίου

Χρειάστηκε να περάσουν 66` λεπτά για να ξεκλειδώσει  την άμυνα του ΠΑΟ Κοσμίου ο Αετός. Μετά το πρώτο γκολ όλα ήταν εύκολα. Η ομάδα του Δημήτρη Σίτσα είχε από την αρχή τον έλεγχο αλλά έχασε αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο.    Πολύ καλός ο Μουδούρογλου που έκανε τη διαφορά. Με τράβηγμα αντικαταστάθηκε ο Δουμάνης.

Στο 14` σουτ του Ελέζι ελάχιστα άουτ

Στο 25` σουτ του Δουμάνη   μέσα απ’ την περιοχή, μπλοκάρει ο Δεληγιάννης. Γλιτώνει την παραβίαση της εστίας του ο ΠΑΟΚοσμίου με σωτήρια παρέμβαση του Ταχτσόγλου πάνω στη γραμμή σε κεφαλιά του Μουδούρογλου στο 59′. Ο Μουδούρογλου που είδε πριν λίγα λεπτά τον Ταχτσόγλου να του αρνείται το γκολ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δεληγιάννη στο 66ο λεπτό. Ο Μουδούρογλου στο 74ο λεπτό έφυγε στην αντεπίθεση μόνος απέναντι στον Δεληγιάννη και έκανε το  2-0.  Στο 80ο λεπτό ο Ελέζι  με πλασέ από κοντά κάνει το   3-0.

Αετός Ορφανού: Κυφωνίδης, Καζαντζίδης, Κάπατζης 70` Μήττας , Κωνσταντινίδης, Παυλίδης Ν,  Έλέζι , Μουδούρογλου 80` Βαρότσης , Παυλίδης Γ., Δουμάνης 30` λ.τ Καραγιαννίδης, , Κωνσταντίνου 62` Σαββατιανός .

Αναπληρωματικοί: Βαρότσης, Σαββατιανός, Καραγιαννίδης, Τοπαλίδης, Μήττας, Προβατίδης, Δουσδαμπάνης.

ΠΑΟ Κοσμίου (Αϊβάζης): Δεληγιάννης, Νάνος, Τζατζανάς, Λεβεντέλης, Δημοσθένους, Ζάγγουλος 27` Τριάντος , Καρασιούνας, Χαζτητουλούσης, Ρουμπιές, Κυριακόπουλος, Ταχτσιόγλου.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Γ` Εθνική

Απόλλων Παραλιμνίου – Εθνικός Σιδηροκάστρου 2-0 (29′ Τσεμπερίδης, 79′ Μουτεσίδης πεν)

Κεραυνός Πέρνης – Καβάλα 0-2 (14′ Βαλαβανόπουλος, 88′ Μαρκόπουλος)

Αετός Ορφανού – ΠΑΟ Κοσμίου 3-0 (66′-75′ Μουδούρογλου, 80′ Ελέζι)

Άρης Αβάτου – Ασπίδα Ξάνθης 1-0 (86′ Ψεμματάς)

Αλέξανδρος Κιλκίς – Ορφέας Ξάνθης 2-1 (29′ Αηδωνίδης, 76′ Προβατίδης πεν / 87′ Ξαντινίδης)

Πανσερραϊκός – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 5-2 (45′-55′ Κονταξής, 70′-81′ Παπαβασιλείου, 72′ Γκούρτσας / 25′ Μαλτέζος, 38′ Δεδελούδης)

]ΑΕ Καλαμπακίου – Νέστος Χρυσούπολης 1-2 (59′ Θεοδοσιάδης / 30′ Μελισσόπουλος Α., 71′ Γκουτσίδης)