• 4 Μαΐου 2024,

Ο Κεραυνός Πέρνης το ντέρμπι με 4-0 επί της ΑΕΚ (φωτογραφίες)

Γράφει ο Τάσος Πατσίδης

Δε μπορεί να αμφισβητηθεί η νίκη του Κεραυνού σε καμία περίπτωση έτσι όπως εξελίχθηκε το μεγάλο ντέρμπι με πολύ κόσμο στο γήπεδο της Πέρνης.

Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στην αρχή της επανάληψης όταν οι γηπεδούχοι πέτυχαν δυο γκολ από στημένες φάσεις και πήραν σοβαρό προβάδισμα στο σκορ.

Η ΑΕΚ μετά το 55` έδειξε απογοητευμένη ενώ είχε ένα καλό διάστημα στο πρώτο μέρος από το 15` μέχρι το 30`.  Εκεί είχε τον έλεγχο και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί.   Ο Κεραυνός γενικά είχε την ουσία με τον Προύντζο που αποκτήθηκε στη βασική ενδεκάδα.

Η ομάδα του Γιάννη Μαλαματά πέρασε και πάλι μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Από την ΑΕΚ ίσως να περιμέναμε περισσότερα.

Ο Βαρελτζίδης και κάποια λάθη να έκανε στο πρώτο ημίχρονο σίγουρα προσπάθησε για το καλύτερο και έτρεξε πολύ. Με τέτοιο σκορ δε μπορούμε να μιλάμε για διαιτησία.

Στο 3` γυριστό σουτ του Χαλπέτη λίγο άουτ

Στο 19` από κόρνερ του Σεμερτζίδη ο Λεγάτος με κεφαλιά από 3 μέτρα αστοχεί. Μεγάλη ευκαιρία.

Στο 20` σουτ του Καπνόπουλου απόκρουση θετική του Γεωργούση

Στο 24` ο Μαχαιρούδης μετά από αλλεπάλληλα λάθη των αμυντικών αστοχεί από κοντά με πλασέ.

Στο 25` από ωραία σέντρα του Μπουλγούρα με έξοχη κεφαλιά ο Μαχαιρούδης το 1-0.

Στο 49` από φάουλ του Μπουλγούρα από κοντά με προβολή ο Χαλπέτης το 2-0.

Στο 39` φάουλ του Προβατίδη απόκρουση του Γεωργούση

Στο 52` από φάουλ του Αλήογλου, αιφνιδιάζεται ο Κουνατίδης και γίνεται το 3-0.

Στο 62` από πάσα του Αλήογλου, ο Κριεζής προλαβαίνει τον Κουνατίδη και με πλασέ το 4-0.

Οι συνθέσεις.

Κεραυνός Πέρνης: Γεωργούσης, Προύντζος, Μπουλγούρας, Καλτσάς, Κωνσταντάρας, Παπαστεργίου, Τζιβανόπουλος 64` Δεσύλλας, Μπαμπατζάνης, Μαχαιρούδης 80` Σουκρί, Αλήογλου 75` Μπουτζούρογλου, Χαλπέτης 59` Κριεζής.

ΑΕΚ: Κουνατίδης, Μαλαμίδης, Πανάγου 77` Τσιτσόπουλος, Ελευθεριάδης, Στερνιώτης 56` Κυγάης Γ, Σεμερτζίδης, Κυγάης Α, Καπνόπουλος 58` Ισα, Λεγάτος, Προβατίδης 63` Μοσχούδης, Αγγος.