• 18 Μαΐου 2024,

Οδεύει στη Γ` Εθνική η Αγία Βαρβάρα, πέρασε και από την έδρα  των  Ικάρων  Σερρών

Μια σημαντική νίκη για την επίτευξη του στόχου της ανόδου και της κατάκτησης του πρωταθλήματος Ανδρών ΕΚΑΣΑΜΑΘ πέτυχε η ανδρική μας ομάδα επί των Ίκαρων Σερρών με σκορ 73-74.

Στο ΔΑΚ Σερρών «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ» έγινε απόβαση εκατό και πλέον φιλάθλων της ομάδας που κατέκλυσαν το κλειστό της Κοιλάδας και έδωσαν σημαντική υποστήριξη στην ομάδα μας για να πετύχει την πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι Ίκαροι είχαν τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης χτίζοντας μία διαφορά, με τον ηγέτη της Γιώργο Ασημάκη, με επιμέρους σκορ 23-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφερναν να διατηρούν την διαφορά υπέρ τους αλλά στα τελευταία τρία λεπτά η ομάδα μας κατάφερε να μειώσει από το -9 και να πάει στα αποδυτήρια με σκορ 34-31.

Η τρίτη περίοδος έδωσε προσωρινά το προβάδισμα στην ομάδα μας με βραχεία κεφαλή (34-35) αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και επανέφεραν τη διαφορά στο +9 52-43, με την ομάδα μας να κάνει αντεπίθεση στο τελευταίο δίλεπτο και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (53-53) που ήταν και σκορ τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν με την ομάδα μα να περνάει μπροστά στο σκορ και τους γηπεδούχους να ακολουθούν και να ισοφαρίζουν τρία λεπτά πριν από το τέλος (68-68).

Όπως αναμενόταν το παιχνίδι ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς και κρίθηκε στη γραμμή των ελευθέρων βολών με τον Στεφανίδη στο 70-72 να αστοχεί σε ελεύθερη βολή αλλά να παίρνει το κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ, που οδήγησε τελικά τον Λαζαρίδη σε ζευγάρι επιτυχημένων ελεύθερων βολών, που διαμόρφωσαν το σκορ σε 70-74 , πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στην εκπνοή ο Ασημάκης πέτυχε τρίποντο και διαμόρφωσε το τελικό 73-74 που έδωσε την πολύ μεγάλη νίκη στην ομάδα μας!!!

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Δημήτρης Αθανασιάδης με 34 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, έχοντας 5/7 τρίποντα, 4/9 δίποντα 11/11 βολές, καταγράφοντας το εκπληκτικό +38 στο σύστημα αξιολόγησης!!! Μάριο Πέπα με 11 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ αλλά και Δημήτρης Πρεμέτης με 7 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν άξιοι συμπαραστάτες!!!

Ευχαριστούμε την ομάδα των Ικάρων Σερρών για την φιλοξενία!!! Ευχόμαστε να εκπληρώσουν σύντομα τις προσδοκίες τους και να φέρουν την ιστορική ομάδα των Ικάρων Σερρών εκεί που πραγματικά πρέπει να είναι!!!

Ευχαριστούμε θερμά τους 100 και πλέον φίλους της ομάδας μας που κατέκλυσαν το κλειστό Γυμναστήριο ΔΑΚ Σερρών και έδωσαν τεράστια υποστήριξη και ώθηση στη νίκη της ομάδας μας!!! Ήταν πραγματικά ο έκτος παίχτης της ομάδας μας και η νίκη είναι αφιερωμένη στον κόσμο αυτό!!!

Διαιτητές: Ντούρας – Ισιγώνης – Ρούκας

Δεκάλεπτα: 23-13, 34-31, 53-53 και 73-74

Γ.Σ. Ίκαροι (Μπουτάκογλου – Αθανασίου): Δάγκουλας, Λαδιάς, Χατζής 16 (1), Θεοδοσιάδης 5 (1), Μηνάς 2, Καραλίβανος, Ασημάκης 21 (4), Λόγυρος 16 (2), Γούνας, Χασάπης 6, Σιδηρόπουλος, Δημητρακάς 7 (1).

Αγία Βαρβάρα (Μυτικόπουλος – Μαγιάννης – Γαζέτης): Σπυρίδης, Στεφανίδης 5, Αναγνώστου 8 (2), Σουλίδης, Πρεμέτης 7 (1), Μπαλαμπουγιούκης, Αθανασιάδης 34 (5), Βασιλόπουλος 1, Πέπα 11, Λαζαρίδης 8, Πρασίνης, Μπανάσας.