ΟΦ Ιεράπετρας- ΑΟΚ 3-2: Το ντέρμπι των ανατροπών – Αποτελέσματα – Βαθμολογία

Στο κατάμεστο « Βουζουνεράκειο» της Ιεράπετρας  έγινε των… ανατροπών. Ο ΑΟΚ βρέθηκε να χάνει με 1-0 στα πρώτα λεπτά το γύρισε στο ημίχρονο σε 1-2. Η Ιεράπετρα όμως στην επανάληψη έκανε την ανατροπή που έκρινε τον αγώνα, πετυχαίνοντας δυο γκολ σ` ένα πραγματικό σπουδαίο παιχνίδι.  Παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις που τελικά ο ΑΟΚ δέχτηκε την δεύτερη φετινή του ήττα.  Η πρώτη ήταν στον Ασπρόπυργο, πάλι εκτός έδρας.

Ο Παύλος Δερμιτζάκης παρέταξε την ενδεκάδα με τον Κουτσούμπα στη θέση του Στίκα στο κέντρο της άμυνας του ΑΟΚ.

Περισσότερο να περιορίσει τον σέντερ φορ Κατσικοκέρη που έχει τον ίδιο σωματότυπο με τον Ξανθιώτη αμυντικό.

Δεν άλλαξε κάτι άλλο: Δήμιζας κάτω από τα δοκάρια, δεξιά ο Καζαντζίδης, αριστερά ο Μαϊδανός, στόπερ ο Παπαστεριανός. Αμυντικά χαφ ο Κέρθι με τον Γαβριηλίδη. Ελεύθερος στον κάθετο άξονα ο Χαντί, πλάγιοι οι Ορφανίδης, Βόσαλικ και σέντερ φορ ο Β. Παπαδόπουλος.

Η ομάδα της Κρήτης κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ αλλά η αντίδραση του ΑΟΚ ήταν άμεση στο Α` μέρος και κατάφερε να πετύχει δυο γκολ και να πάρει το προβάδισμα. Στη συνέχεια με πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.   Η Ιεράπετρα πίεσε και ισοφάρισε με το καλημέρα του Β` μέρους.  Μετά το 2-2 έπεσε ο ρυθμός και από τις δυο ομάδες.

Οι Κρητικοί ανέβηκαν από το 70` και μετά. Είχαν όπλο τις στημένες φάσεις.  Στο 79` πέτυχαν τη δική τους  ανατροπή για  το 3-2.

Ο ΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά όμως οι γηπεδούχοι κράτησαν τη νίκη.

Στο 15` το 1-0 για τον ΟΦ Ιεράπετρας με τον Παπαδόπουλο

Στο 21` ισοφαρίζει 1-1 ο Χαντί για τον ΑΟΚ

Στο 29` ο Βόσαλικ το 1-2

Στο 48` το 2-2 με τον Αναστασόπουλο

Στο 79` ο Σέχου πλήγωσε την πρώην του ομάδα για το 3-2.

Οι ενδεκάδες των ομάδων:

ΟΦΙ: Καραγκιολίδης, Μηνάς, Τζελέπης, Χιντζίδης, Σέχου, Σμίλτος, Βογιατζής, Σκόνδρας, Κατσικοκέρης, Αναστασόπουλος, Παπαδόπουλος

Καβάλα: Δήμιζας, Παπαστεριανός, Καζαντζίδης, Γαβριηλίδης, Κέρθι, Βόσαλικ, Ορφανίδης, Μαϊδάνος, Χαντί, Κουτσούμπας, Παπαδόπουλος