• 25 Απριλίου 2024,

Οι αθλητές και αθλήτριες που ξεχώρισαν στον κλασσικό αθλητισμό της Καβάλας το 2020 (φωτογραφίες)

Φυσικά και ο Στίβος επηρεάστηκε από τον κορωνοϊό το 2020 αλλά το καλοκαίρι όπου τα πράγματα ήταν καλύτερα, έγιναν πολλές διοργανώσεις.  Ο κλασσικός αθλητισμός της Καβάλας είχε και πάλι θετικότατη παρουσία σε υψηλό επίπεδο.

Ας δούμε ποιοι αθλητές και αθλήτριες πέτυχαν το κάτι παραπάνω στη χρονιά που έφυγε.

Μαρία Ζαχαρούδη (ΟΚΑΚ): Πλέον θεωρείται μέσα στην ελίτ των αθλητριών του Επτάθλου στην Ελλάδα. Το 2020 κατέκτησε την 1η θέση στο Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών ενώ παράλληλα την 3η θέση στο Πανελλήνιο Επτάθλου Γυναικών.

Υψηλή πτήση για τη Μαρία που βάζει πλώρη για μεγάλα πράγματα το 2021.

Σοφία Ιωσηφίδου (ΟΚΑΚ): Το 2020 ήταν ίσως η καλύτερη της χρονιά. Πείσμωσε, γύρισε από τραυματισμούς και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 60 εμπόδια κλειστού στίβου.

Στον ανοιχτό στίβο, πήρε δυο χάλκινα μετάλλια με τις σκυταλοδρομίες του ΟΚΑΚ 4Χ100 στο Πανελλήνιο Γυναικών και στο Πανελλήνιο Νέων Γυναικών. Η θέληση της για διάκριση τη βοήθησε πολύ.

Ισμήνη Παναγιωτοπούλου (ΟΚΑΚ): Εξαιρετική τη χρονιά που μας πέρασε. Αθόρυβη αλλά πολύ ταλαντούχα αφού μέχρι και 4Χ100 έκανε με τον ΟΚΑΚ και πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ-23 ανωμάλου δρόμου πήρε την 3η θέση στα 6.000. Επίσης ήταν και 3η στα 10.000 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών.  Γεμάτη χρονιά και συνεχίζει.

Άννα Δάφτσου (ΟΚΑΚ): Σπάει όλα τα κοντέρ. Είναι φαινόμενο.

Στους Βαλκανικούς Βετεράνων πήρε 3 χρυσά μετάλλια στα 100, στα 200 και στο μήκος. Μάλιστα έκανε Βαλκανικό ρεκόρ στα 60 μέτρα.

Επίσης στην κατηγορία της έκανε και Πανελλήνια ρεκόρ στα 60 μέτρα και στο μήκος. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά με την ομάδα 4Χ100 του ΟΚΑΚ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Πανελλήνιο Γυναικών.

Ανατολή Μιχαηλίδου, Θάλεια Παπαδοπούλου, Ναταλία Χουβαρδά (ΟΚΑΚ): Τρία κορίτσια που συνθέτουν μια σπουδαία φουρνιά στα σπριντ. Δυο χάλκινα για τη Μιχαηλίδου στις σκυταλοδρομίες 4Χ100, στα Πανελλήνια Γυναικών και Πανελλήνια Νέων- Γυναικών.

Δυο χάλκινα για την Χουβαρδά με τη σκυταλοδρομίες 4Χ100 στο Πανελλήνιο Νέων Γυναικών και στα 100 στο Πανελλήνιο Κ-18.  Χάλκινο για τη Θάλεια Παπαδοπούλου στη σκυταλοδρομία 4Χ100 στο Πανελλήνιο Γυναικών.

Γιάννης Καριωτίδης (ΟΚΑΦ): Σπουδαίος αθλητής αλλά επηρεάστηκε από της Πανελλήνιες εξετάσεις. Πάντως πάλι είχε μια πολύ καλή διάκριση με την 3η θέση στο Τριπλούν στο Πανελλήνιο Κ-20.

Μπορεί και περισσότερα.

Γαβριήλ Αραμπατζής (ΟΚΑΚ): Είναι από τις αποκαλύψεις των τελευταίων ετών. Στο Πανελλήνιο Τ-20 στην Αθήνα πήρε την 1η θέση στα 400 μέτρα και παράλληλα έπιασε το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Φυσικά βοήθησε τον ΟΚΑΚ και σε πολλές διοργανώσεις.

Η νέα γενιά του στίβου με πολλές υποσχέσεις

Ο Κώστας Μαυρόπουλος (ΟΚΑΚ) ήταν 1ος στα 3000 στο Πανελλήνιο Κ-16 και 3ος με τη σκυταλοδρομία 3Χ1200 στο Κ-16.

Η Στυλιανή Χατζηραφαηλίδου (ΟΚΑΦ), κατέκτησε την 1η θέση στο Πανελλήνιο Κ-16 στο αγώνισμα του Τετραπλούν.

Η Νεφέλη Μποσμπότη (ΟΚΑΚ) στο Πανελλήνιο Κ-16 πήρε δυο μετάλλια, ένα αργυρό στη Δισκοβολία και ένα χάλκινο στη Σφαίρα.

Ο Ιωάννης Κουζλακίδης (ΟΚΑΦ) στο Πανελλήνιο Κ-16 πήρε τη 2η θέση στα 1200 μέτρα.

Η Ιωάννα Τσερκέζη του ΟΚΑΦ πήρε την 3η θέση στα 100 μέτρα στο Κ-16.

Ο Μιχάλης Αραπάκης του ΟΚΑΦ κατέκτησε την 3η θέση στο Πανελλήνιο Κ-16 στα 1.200 μέτρα.

Ο Γεώργιος Παπαδόγιαννης του ΟΚΑΦ πήρε το χάλκινο μετάλλιο στα 150 μέτρα στο Πανελλήνιο Κ-16 στα 150 μέτρα.

Ο Σοφοκλής Παπαθανασίου του ΟΚΑΚ κατέκτησε την 3η θέση με τη σκυταλοδρομία 4Χ1200 στα Πανελλήνιο Κ-16.

Την ίδια θέση με τη σκυταλοδρομία του ΟΚΑΚ στο Πανελλήνιο Κ-16 και ο Λάζαρος Παπαθανασίου.

Ξεχώρισαν για τη θετική τους παρουσία

Το 2020 επίσης ξεχώρισαν για τα καλά πλασαρίσματα που είχαν μέσα στην 8αδα σε Πανελλήνιους αγώνες και σε Διασυλλογικά πρωταθλήματα και οι εξής αθλητές και αθλήτριες:

Οι Βετεράνοι είναι εδώ

Εκτός της Άννας Δάφτσου,  διακρίθηκε ιδιαίτερα στους Βαλκανικούς Διαχρονικών Κλειστού Στίβου η Κωνσταντίνα Παρλαπάνη με 1η θέση στο ύψος, 2η θέση στα 400, 2η θέση στο μήκος και 2η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ200. Έκανε και Πανελλήνιο ρεκόρ στα 400 μέτρα.

Επίσης ο Παναγιώτης Ζαπώνης που κατέκτησε την 3η θέση στο Τριπλούν στους Βαλκανικούς Διαχρονικών Κλειστού Στίβου.  Κοντά σε αυτούς με διακρίσεις πάντοτε και ο Θεόδωρος Γεωργιάδης στις ρίψεις.