• 4 Αυγούστου 2020,

ΟΘΑΚ: Ολοκληρώθηκε η φετινή κολυμβητική χρονιά

 ΟΘΑΚ: Ολοκληρώθηκε η φετινή κολυμβητική χρονιά

Ένας τίτλος για φέτος θα μπορούσε να είναι “2020 μια τρελή τρελή χρόνια”.

Μια κολυμβητική χρόνια που προπονητές και αθλητές έπρεπε να βγουν έξω από τις νόρμες τους και να αυτοσχεδιάσουν για να επιβιώσουν με τις λιγότερες απώλειες. Συγχαρητήρια λοιπόν σε όλο τον κολυμβητικό κόσμο της χώρας μας για την υπερπροσπάθεια σας!!

Εξαίρεση δεν αποτελούν ούτε οι δικοί μας αθλητές και προπονητές από αυτό το τρενάκι του τρόμου που βίωσαν φέτος όλοι. Αλλά αφού ήμασταν επάνω είπαμε να το διασκεδάσουμε όσο περισσότερο μπορούμε και τα αποτελέσματα ήρθαν.

Ο ΟΘΑΚ συμμετείχε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κατηγοριών και εφήβων – νεανίδων με 14 αθλητές.

Σαν ΟΘΑΚ κατακτήσαμε 4 χρυσά, 1 χάλκινο πολλά πλασαρίσματα μέσα στις 8αδες & 16αδες (αναλυτικότερα παρακάτω) καθώς και δυο αθλητές μας έπιασαν τα όρια για την προεθνική, ΣΚΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (200-800-1500 ελεύθερο) και ΚΑΡΚΑΛΙΑΝΙΔΗΣ ΒΥΡΩΝ (100 ΥΠΤΙΟ).

1. ΣΚΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ : 3 ΧΡΥΣΑ 200-800&1500 ελεύθερο, 4η Θέση στα 4Χ100 Μ.Ο.mixed
2. ΚΑΡΚΑΛΙΑΝΙΔΗΣ ΒΥΡΩΝ : 1 ΧΑΛΚΙΝΟ 200 πεταλούδα , 4η Θέση στα 100 ύπτιο
3. ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΗ ΕΛΙΣΑΒΕΤ : 1 ΧΡΥΣΟ 400 Μ.Α. , 4η Θέση 200 πρόσθιο, 5η θέση 200Μ.Α., 4η Θέση 4Χ100 Μ.Ο. mixed
4. ΧΑΤΖΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ : 8 ος 100 πρόσθιο, 11ος 200 πρόσθιο , 4η Θέση στα 4Χ100 Μ.Ο. mixed
5. ΚΑΣΙΜΙΔΟΥ ΡΑΦΑΕΛΑ : 4η θέση στα 4Χ100 Μ.Ο.mixed.
6. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ : 11ος 200 ύπτιο, 16ος 100 ύπτιο.
7. ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΟΥ ΡΑΦΑΕΛΑ : 10η 200 πεταλούδα, 15η 100 πεταλούδα.
8. ΠΕΛΕΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ : 12ος 100 πεταλούδα.
9. ΓΙΑΝΤΖΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ : 14η 1500 ελεύθερο, 16η 800 ελεύθερο.
10.ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΙΣΑΒΕΤ : 16 η 50 πρόσθιο

Κάνοντας ατομικά ρεκόρ και ανεβαίνοντας στις λίστες κατάταξης, οι παρακάτω αθλητές:

1.ΣΥΚΙΩΤΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ
2.ΧΑΤΖΗΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΣΟΦΙΑ
3.ΑΛΛΑ ΝΤΕΝΑΝΤΑ
4.ΟΡΝΙΘΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Μετάλλια και διακρίσεις είχαμε και από τους αθλητές μας που δανείσαμε σε άλλους ομίλους, αποτέλεσμα που μας κάνει πολύ περήφανους.

1. ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ ( ΝΟΑ) : ΧΑΛΚΙΝΟ στα 800 ελεύθερο, 6ος στα 400 ελεύθερο, 9ος στα 1500 ελεύθερο
2. ΚΑΛΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (ΑΡΗΣ) : ΧΑΛΚΙΝΟ στα 100 πεταλούδα,3η θέση στα 4Χ100 Μ.Ο. ,5ος 200 πεταλούδα, 9ος 50 πεταλούδα
3. ΚΑΜΕΝΗ ΣΩΤΗΡΙΑ (ΠΑΟΚ) :ΧΑΛΚΙΝΟ στα 4Χ200 ελεύθερο
4. ΣΥΛΑΙΟΥ ΜΑΡΙΑ (ΝΟΑ) :
5η Θέση στα 4Χ100 ελεύθερο mixed, 8η στα 100 ελεύθερο.
5.ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ (ΝΗΡΕΑΣ ΟΡΕΣΤ.) : 14ος 100 ύπτιο.

Κλείνοντας θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε Γονείς, Αθλητές και Προπονητές που με την άριστη συνεργασία τους, κατάφεραν και φέτος, σε αυτή την ιδιαίτερη χρόνια, να αντεπεξέλθουν άριστα σε οποιαδήποτε πρόκληση.

(ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ)

Διαβάστε επίσης