• 25 Απριλίου 2024,

Πέρασε ο Ορφέας από το Βερούλειο με 2-0 επί της ΑΕΚ

Σημαντική νίκη για τον Ορφέα μέσα στην έδρα της ΑΕΚ με γκολ που πέτυχαν ο Κυριάκος Βακιρτζής στο 5` και ο Γιαλαμής στο 90`.

Η ομάδα της Ελευθερούπολης ξεκίνησε πολύ καλά έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στα πρώτα 25 λεπτά.  Κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί στα πρώτα λεπτά. Από το 30` και μετά το ματς ισορρόπησε και άρχισε η ΑΕΚ να γίνεται απειλητική.  Οι γηπεδούχοι πίεσαν στα πρώτα λεπτά της επανάληψης αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Από το 45` μέχρι το 60` ήταν καλή η ΑΕΚ.

Στη συνέχεια δεν είδαμε τίποτα. Πολλές διακοπές, πολλές διαμαρτυρίες  έλλειψη ρυθμού και θέαμα πολύ κακό. Παιχνίδι προς… αποφυγή.

Ο Ορφέας πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 90` και φυσικά εκεί όλα κρίθηκαν.

3` από παράλληλη του Αναστασιάδη, ο Γιαλαμής πλασάρει αλλά μπλοκάρει ο Χαδόλιας.

5` πάσα του Τελλίδη, ο Κ. Βακιρτζής με ωραίο σουτ το 0-1.

32`  από ασθενή απόκρουση του Αθανασίου, ο Κ. Άγγος διεκδικεί τη μπάλα και οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται έντονα  για πέναλτι.

35` ακυρώνεται γκολ του Τομπούλη σαν οφσάιντ μετά από υπόδειξη του βοηθού

46` ο Νομικός απειλεί με σουτ αλλά ο Αθανασίου εξουδετερώνει

48` απειλεί την εστία του Ορφέα ο  Τζελέπης

50` πλασέ του Μώραλη από καλή θέση πάνω στον Χαδόλια

73` φεύγει μόνος του ο Γιαλαμής αλλά από πλάγιο δε βρίσκει στόχο

75` προσπάθεια του Αναστασιάδη προλαβαίνουν οι αμυντικοί στο τσαφ κι απομακρύνουν σε κόρνερ

90` ο Γιαλαμής τελειώνει το ματς σε 0-2

Διαιτητης ο Σταματόπουλος με βοηθούς τους Πηδιάκη, Γεροντίδη.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.

ΑΕΚ: Χαδόλιας, Κυγάης, Τομπούλης, Αγγελόπουλος, Ισα, Κουκούμης, Βακιρτζής, Τζελέπης, Σάσσος , Κ.Άγγος, Γοριδάρης.

Αλλαγές έπαιξαν και οι: Νομικός, Ν. Άγγος, Χρυσικός, Ευστρατιάδης.

Ορφέας: Αθανασίου, Βερβερίδης, Μπαμπατζάνης, Μαυρομάτης, Παπουτσής, Τελλίδης, Βακιρτζής Κ, Γιαλαμής, Προβατίδης, Αναστασιάδης, Βακιρτζής Α.

Αλλαγές έπαιξαν και οι: Ζαρωτιάδης, Τ. Βακιρτζής, Ιωαννίδης, Παρουτσής.