• 17 Μαΐου 2024,

Πρώτη ήττα στις λεπτομέρειες για την ομάδα Μπάσκετ με Αμαξίδιο του ΑΟΚ

Στο ντέρμπι της κορυφής του πρωταθλήματος μπάσκετ με αμαξίδιο ο  ΑΟΚ έχασε στις λεπτομέρειες μέσα στην έδρα των Τρικάλων με 58-56.    Απίστευτος αγώνας από δύο απίθανες ομάδες, που επιβεβαίωσαν την προϊστορία των τελευταίων αμφίρροπων αναμετρήσεών τους.  Οι παίκτες της Καβάλας δικαιολόγησαν με τον πιο εμφατικό τρόπο την βαθμολογική τους θέση και αξιοποίησαν στο έπακρο τα λάθη των Τρικαλινών στο δεύτερο 10λεπτο του αγώνα.
Απ΄ την πλευρά τους οι παίκτες του Αστέρα έδειξαν χαρακτήρα και πάλεψαν τον αγώνα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.  Στο 4ο 10λεπτο έφτασαν και προσπέρασαν τους φιλοξενούμενους, κι από εκείνο το σημείο και μετά, το προβάδισμα στο σκορ άλλαζε ομάδα συνεχώς, μέχρι τη στιγμή που ο Π. Φιλίππου πέτυχε το νικητήριο 2ποντο ενάμιση δευτερόλεπτο πριν τη λήξη του αγώνα.

14-9, 21-26, 39-41 , 58-56

ΓΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΑΣΤΕΡΑΣ (Χατζής): Χατζής 19, Καλαϊτζίδης, Μανώλης, Τσίπρας 6, Φιλίππου 21, Ορέστης
και Βλαχάβας 12.

ΑΟ ΚΑΒΑΛΑΣ (Αϊβαζίδης): Μασμανίδης, Χατζησάββας 13, Δομβρίδης 9, Πετράκης 8, Τσίλης 26, Τεφτερίδης