• 19 Απριλίου 2024,

Σοκ στις καθυστερήσεις για τον Βύρωνα και 1-1 με τον Φρίξο Πλατανοτόπου(φωτογραφίες)

Γράφει ο Τάσος Πατσίδης.
 Ο Αδαμαντίου(χρυσή αλλαγή) στις καθυστερήσεις πέτυχε χρυσό γκολ για τον Φρίξο Πλατανοτόπου στο ντεμπούτο του Νίκου Καραμπιμπέρη στον πάγκο της ομάδας σ` ένα παιχνίδι όπου ο Βύρωνας έχασε σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο να πάει με σκορ ασφαλείας στα αποδυτήρια.
Οι γηπεδούχοι είχαν καθολική υπεροχή στα πρώτα 45 λεπτά με πολλές τελικές προσπάθειες. Δεν κατάφεραν να πετύχουν τουλάχιστον ένα γκολ ακόμη και στο β` μέρος σταδιακά έδωσαν το δικαίωμα στον Φρίξο Πλατανοτόπου να πιστεύει για το βαθμό της ισοπαλίας.
Ο Φρίξος το πάλεψε μέχρι τέλος και δικαιώθηκε αλλά κακά τα ψέματα μάλλον… αυτοκτόνησε ο Βύρωνας.
Όταν δεν τελειώνεις ένα παιχνίδι που το έχεις στα χέρια σου, αυτά παθαίνεις.
Ο Σεφερίδης στην άμυνα και ο Άγγος στην επίθεση ήταν οι καλύτεροι του Βύρωνα.
Θετικός ο Κυγάης από τα αριστερά. Αποκάλυψη του αγώνα ο νεαρός Βερβερίδης του Φρίξου που σε ρόλο αμυντικού χαφ έκανε σπουδαία δουλειά στο παιχνίδι.
Πολύ καλός και ο τερματοφύλακας Ματέο.
Στο 8` ο Άγγος από κοντά απειλεί αλλά το πλασέ είναι αδύναμο.
Στο 10` από ωραίο συνδυασμό Καρίπογλου και Παντελίδη, αστοχεί από κοντά ο Αγγος.
Στο 27` από κόρνερ του Παντελίδη με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι ο Άγγος το 1-0. Στο 28` το σουτ του Κεφαλαδέλη απομακρύνει ο Ματέο.
Στο 34` προβολή του Άγγου λέει όχι ο Ματέο.
Στο 35` εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Άγγου από σέντρα του Παντελίδη μόλις άουτ(αν πήγαινε στα δίχτυα θα ήταν το γκολ της χρονιάς).
Στο 38` σέντρα του Κυγάης κεφαλιά του Παντελίδη εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ματέο.
Στο 45` από παράλληλη του Κυγάης προβολή του Παντελίδη κόντρα σε αμυντικό.
Στο 54` φάουλ του Κυγάης σε κόρνερ ο Ματέο.
Στο 68` κόρνερ του Καρίπογλου κεφαλιά του Αγγελίδη λίγο άουτ.
Στο 76` σουτ του Κ. Βακιρτζή πολύ καλή απόκρουση του Μπάφα και στο 80` σέντρα Δελή κεφαλιά του Μαυρογιάννη άουτ και στο 90+ ο Αδαμαντίου βρίσκει στόχο για το 1-1.
Στην τελευταία φάση του αγώνα κεφαλιά του Δεληγιάννη άουτ. Πολύ καλός ο διαιτητής Βαρελτζίδης.
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.
Βύρων: Μπάφας, Σιαματάς, Αγγελίδης Σ, Σεφερίδης, Δελής, Καρίπογλου 87` Γοριδάρης, Κεφαλαδέλης, Κεσαπίδης, Άγγος 78` Φαρσάκογλου, Παντελίδης 62` Δεληγιάννης, Κυγάης 75` Μαυρογιάννης.
Φρίξος Πλατανοτόπου: Ματέο Κόλκα, Τσακαλίδης 37` Κώστας Ράνος , Λευθέρης, Ζάνταλης, Σταμάτης 57` Κ. Ράνος, Βερβερίδης, Τ. Βακιρτζής 55` Κ. Βακιρτζής, Παρασκευάς 76` Αδαμαντίου, Αγκο, Παππάς, Γούναρης
Για το πρωτάθλημα της Γ` Εθνικής: Ασπίδα Ξάνθης- Απόλλωνας Παραλιμνίου 0-1.