• 21 Φεβρουαρίου 2020,

Το αθλητικό πανόραμα του διημέρου σε Γ` Εθνική & τοπικά πρωταθλήματα

 Το αθλητικό πανόραμα του διημέρου σε Γ` Εθνική & τοπικά πρωταθλήματα

Ο Κεραυνός Πέρνης παίζει στην έδρα του με τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό και πρέπει να κάνει μια μεγάλη υπέρβαση για να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα που το χρειάζεται σε μεγάλο βαθμό μετά τις δυο συνεχόμενες ήττες από Δόξα Θεολόγου και Νέστο Χρυσούπολης.

Ο Νέστος θα ταξιδέψει στο νομό Σερρών για να αντιμετωπίσει τη Δόξα Κάτω Καμήλας ενώ στη Θάσο η ανεβασμένη Δόξα Θεολόγου με δυο νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές θα παίξει με τον Αετό που επίσης έχει πολύ καλά αποτελέσματα τον τελευταίο καιρό.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές. 

Κυριακή 16/2, Ώρα 15:00

Γήπεδο Γεννησέας: Ηρακλής Ζυγού – Απόλλων Παραλιμνίου

Διαιτητής: Θανάσης Λαπατας(Θράκης)

Βοηθοί: Καρακασίδης, Δανδανίδης(Θράκης)

Γήπεδο Δράμας: Πανδραμαϊκός – Ορφέας Ξάνθης

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Σαφούρης(Σερρών)

Βοηθοί: Αναστασιάδης(Σερρών), Ναζιρόπουλος(Έβρου)

Γήπεδο Κιλκίς: Κιλκισιακός – Άρης Αβάτου

Διαιτητής: Βασίλης Χορόζογλου(Δράμας)

Βοηθοί: Οικονομίδης, Παστιάδης(Δράμας)

Γήπεδο Ποτού Θάσου: Δόξα Θεολόγου – Αετός Ορφανού

Διαιτητής: Αναστάσιος Τσιλίκας(Καβάλας)

Βοηθοί: Δεδονάκης, Ζαχαριάς(Καβάλας)

Γήπεδο ΕΠΣ Σερρών: Δόξα Κάτω Καμήλας – Νέστος Χρυσούπολης

Διαιτητής: Γιώργος Τακίδης(Κιλκίς)

Βοηθοί: Ζιγκερίδης, Ιωαννίδης(Κιλκίς)

Γήπεδο Χρυσούπολης: Κεραυνός Πέρνης – Πανσερραϊκός

Διαιτητής: Θόδωρος Γιαπουτζής(Ξάνθης)

Βοηθοί: Κηλικιώτης, Σαββόγλου(Ξάνθης)

Ρεπό: Ένωση Αλεξανδρούπολης


ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Πανσερραϊκός 46 (47-11)

2. Νέστος Χρυσούπολης 41 (31-17)

3. Πανδραμαϊκός 36 (29-16)*

4. Αετός Ορφανού 31 (32-20)

5. Απόλλων Παραλιμνίου 30 (24-14)*

6. Δόξα Κάτω Καμήλας 27 (33-24)

7. Άρης Αβάτου 26 (22-21)*

8. Ένωση Αλεξανδρούπολης 21 (15-23)

——————————————————-

9. Ορφέας Ξάνθης 21 (20-28)*

10. Κεραυνός Πέρνης 15 (24-38)

11.  Κιλκισιακός 10 (13-38)*

12. Δόξα Θεολόγου 8 (9-36)

13. Ηρακλής Ζυγού 7 (8-21)*

*Έχουν πραγματοποιήσει το ρεπό τους στον β’ γύρο


Α` κατηγορία: Το ντέρμπι Βύρων- ΑΕΚ επικεντρώνει το ενδιαφέρον

Στην Α` κατηγορία το ντέρμπι της διπλανής πόρτας  με μεγάλη βαθμολογική σημασία, ανάμεσα σε Βύρωνα και ΑΕΚ  επικεντρώνει το ενδιαφέρον.  Ο Ορφέας έχει δύσκολη αποστολή στις Πηγές με τον φορμαρισμένο Αρη ενώ στο Ορφάνι ο Μέγας υποδέχεται τον Αστέρα Φωλιάς σε ντέρμπι του Δήμου Παγγαίου.

Από εκεί και πέρα καθοριστικό το παιχνίδι του Βρασίδα με την Κεραμωτή για τους γηπεδούχους.  Μόνο νίκη θέλει ο Απόλλωνας Χρυσοχωρίου με τα Λιμενάρια ενώ η Δόξα Αμυγδαλεώνα είναι το φαβορί με το Χαλκερό.  Στον Πλατανότοπο ο Φρίξος φιλοξενεί την Καρβάλη που καίγεται για βαθμούς.

Το πρόγραμμα στην Α` κατηγορία

Σάββατο 15.00

Βερούλειο(17.30): Βύρωνας- ΑΕΚ Καβάλας

Πηγές: Αρης Πηγών- Ορφέας Ελευθερούπολης

Ορφάνι: Μ. Α Ορφανίου- Αστέρας Φωλιάς

Πλατανότοπος: Φρίξος Πλατανοτόπου- Ναζιανζός Νέας Καρβάλης

Αμυγδαλεώνας: Δόξα Αμυγδαλεώνα-  Ατρόμητος Χαλκερού

Πέραμος: Βρασίδας Ν. Π- Κεραμωτή

Χρυσοχώρι(14.00): Απόλλωνας Χρυσοχωρίου- Αναγέννηση Λιμεναρίων

Το πρόγραμμα σε Β1 και Β2 κατηγορία

Σάββατο 15.00

Αμισιανά: Μακεδονικός Αμισιανών- Ατρόμητος Ακροβουνίου

Κυριακή 15.00

Κωτσάλου(11.00): ΠΑΟΚ Καβάλας- Καβάλα 2004

Χαλκερό(11.00): Ποσειδώνας- Αρης Πρίνου

Ποντολίβαδο: Ποντιακός Ποντολιβάδου- Αρης Ζυγού

Αγίασμα: Μακεδονικός Αγιάσματος- Ατρόμητος Λεκάνης

Λεκάνη: Ατρόμητος Λεκάνης- Ηρακλής Καβάλας

Γραβούνα: Θράκη Γραβούνας- Θεαγένης

Κρηνίδες: Κεραυνός Κρηνίδων- Ελπίδες

Μελισσοκομείο: ΑΕ Πιερέων- ΑΟ Ποταμιάς

Παναγία: Αίας Παναγίας- Παγγαίο

Κοκκινόχωμα: Βυζάντιο Κοκκινοχώματος- Ασπίδα Πολυστύλου

Παλαιοχώρι: Παγγαιϊκός- Μ. Α Φιλίππων

Ελευθερές: Κεραυνός Ελευθερών- ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα


 Βαθμολογία στην Α` κατηγορία της ΕΠΣΚ 

1.     Βύρωνας Καβάλας 43 (35-10)

2.     Μ.Α Ορφανίου* 39 (33-16)

3.     Ορφέας Ελευθερούπολης 38 (34-15)

4.     Δόξα Αμυγδαλεώνα 32 (26-17)

5.     Άρης Πηγών 29 (32-17)

6.     Αναγέννηση Λιμεναρίων 28 (29-22)

7.     7. Αστέρας Φωλιάς 27 (25-26)

8. Π.Ο Κεραμωτής 27 (17-17)

9. Φρίξος Πλατανοτόπου 25 (15-21)

10. Ναζιανζός 18 (12-25)

11. Βρασίδας Ν. Περάμου 17 (10-15)

12. ΑΕΚ Καβάλας* 12 (14-32)

13. Απόλλων Χρυσοχωρίου 11 (16-30)

14.  Ατρόμητος Χαλκερού 4 (12-42)

(*) Έχουν παιχνίδι λιγότερο

 

Διαβάστε επίσης