• 25 Απριλίου 2024,

Το θρίλερ του Καλαμπακίου ( στο 79′ πλήρης συσκότιση και στο 88′ Λας Βέγκας)

Ποιός να μας το’ λεγε οτι το ηλιόλουστο απόγευμα της περασμένης Κυριακής στο συμπαθητικό Καλαμπάκι θα ζούσαμε αυτό το θρίλερ που ζήσαμε αφού είναι αλήθεια οτι “πήγαμε και ήρθαμε” στην διάρκεια του  αγώνα.

Απο νωρίς οι φίλοι του ΑΟΚ βρέθηκαν στο γειτονικό Καλαμπάκι που ήτανε αρκετά ήσυχο και οι μόνοι που κυκλοφορούσαν στην πλατεία του χωριού ήταν οι φίλαθλοι της Καβάλας που ψάχνανε κάπου να πιούνε καφέ ή κάτι να τσιμπήσουν πριν φτάσουν στο γήπεδο.

Μία η κερκίδα του γηπέδου με τους φίλους του ΑΟΚ να “απειλούν” να την καταλάβουν όλη αφού ήταν γύρω στους 400.

Τελικά βρέθηκε η χρυσή τομή και η κερκίδα χωρίστηκε στην μέση με τους φίλους της ΑΕΚ Καλαμπακίου και του ΑΟΚ να την μοιράζονται χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Ο αγωνιστικός χώρος απο μακριά χαλί και απο κοντά χάλι !

Δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και κυρίως της δικής μας ομάδας που θέλει απο το πρώτο λεπτό του αγώνα να βάλει την μπάλα κάτω και να παίξει ποδόσφαιρο.

Ο ισχυρός αέρας και η κακή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου μας χαλάσανε τα σχέδια και μας  στείλανε στο ημίχρονο αρκετά προβληματισμένους αφού ακόμα δεν είχαμε καταφέρει να πετύχουμε το πολυπόθητο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΚ έχει και πάλι την κατοχή πιέζει αλλά το γκολ δεν έρχεται.

Το γκολ θα έρθει στο 79’ αλλά για το Καλαμπάκι που μετά απο μία στημένη φάση θα καταφέρει να βάλει τα μπάλα στα δίχτυα του Δήμιζα.

Σε αυτό το σημείο του αγώνα είναι αυτό που λέμε οτι “σβήνει το φως”.

Για μερικά δευτερόλεπτα υπάρχει πλήρης συσκότιση.

Οι παίκτες μας όμως δεν το παρατάνε.

Εχει χρόνο και όπως τελικά αποδείχθηκε υπάρχουν και τα ψυχικά αποθέματα για την μεγάλη ανατροπή.

Στο 84΄ η μία απο τις δύο “χρυσές” αλλαγές του Δερμιτζάκη ο Νίκος ο Βαλαβανόπουλος θα κάνει το 1-1 και τέσσερα λετπά αργότερα ή δεύτερη αλλαγή του Παύλου ο Λίτσκας με φοβερό σουτ θα δώσει το προβάδισμα στην ομάδα μας.

Το 1-2 είναι γεγονός και το Καλαμπάκι έχει πάρει φωτιά.

Όλος ο ΑΟΚ , παίκτες προπονητές , φροντιστές , πάγκος με την επίτευξη του δεύτερου γκολ έχουν τρέξει στην απέναντι πλευρά του γηπέδου και γίνονται όλοι ένα κουβάρι μπτοστά στην κερκίδα που είναι οι φίλαθλοι του ΑΟΚ.

Η μουγκαμάρα των προηγούμενων λεπτών έχει τελειώσει και η ιαχή “ Νάτοι , νάτοι οι πρωταθλητές”  δονεί το γήπεδο.

Άλλο ένα παιχνίδι θρίλερ έχει τελειώσει.

Εν κατακλείδι

Στο 79’ του αγώνα  πλήρης συσκότιση στο γήπεδο του Καλαμπακίου και στο 88’ Λας Βέγκας !!!!

Αυτά πολύ απλά δεν γίνονται και αν γίνονται δεν γίνονται κάθε μέρα.