ΑΕΚ- Ενωση 64-63: Κρίθηκε στις λεπτομέρειες, δε χάθηκε η άνοδος

Η Ενωση έχασε στην Αθήνα από την ΑΕΚ, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, όμως μετά και την ήττα του Ψυχικού, έμεινε ζωντανή στη διεκδίκηση της ανόδου.

Τρεις ομάδες πλέον θα παλέψουν για την 2η θέση, αφού φαίνεται ότι η ΑΕΚ δε χάνει την πρωτιά.

Απλά η Ενωση έχει εκτός έδρας Ψυχικό και Κόροιβο.

Το Σάββατο η Ενωση έχασε στις λεπτομέρειες. Πάλεψε μέχρι το τέλος σ` ένα γήπεδο όπου η ΑΕΚ είχε μεγάλη βοήθεια από το κοινό της. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος.

Ο γηπεδούχος «δικέφαλος» έμεινε ήταν πιο ψύχραιμος στη ρωσική ρουλέτα των ελευθέρων βολών, των τελευταίων 90″ και πήρε μια αγχωτική νίκη, σε ένα ματς που στα πρώτα 20 λεπτά άλλαξε πολλές φορές η πρωτοπορία του σκορ και σε όλη τη διάρκεια του, υπήρξαν αμέτρητες ισοπαλίες. Ο Κατσαρές με δύο βολές έγραψε το 63-61 (32,9’’), ο Γκιζόγιαννης με 1/ 2 έκανε 10.3’’ το 64-61. Η ΑΕΚ πίεσε ο Κατσαρές κέρδισε το φάουλ, στα 3,3’’ και με δύο βολές έγραψε το 64-63. Η Καβάλα έκανε γρήγορο φάουλ στέλνοντας τον Καράμπουλα στις βολές ο οποίος έχασε και τις δύο (σ.σ. τη δεύτερη επίτηδες) με τον χρόνο να κυλά και την ΑΕΚ να βγαίνει μεγάλη νικήτρια! Στην ανάπαυλα, η μπασκετική ΑΕΚ βράβευσε τον ποδοσφαιριστή Μιχάλη Παυλή.

Από την Ενωση πρώτος σκόρερ ήταν ο Αγγελακόπουλος με 13 πόντους(2/3 βολές, 4/5 δίποντα και ¼ τρίποντα). Πήρε και 8 ριμπάουντ.

Ο Καλαμπάκας περνάει στους διακριθέντες με 12 πόντους(4/4 βολές, 1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα).

Τελικά ο Κατσαρές αγωνίστηκε περίπου 26 λεπτά. Μάλιστα πέτυχε 11 πόντους με 100% ευστοχία στις βολές(6/6). Δε βγήκε το ματς στον Καραποστόλου που έμεινε σε χαμηλή πτήση με 5 πόντους(1/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα). Το ίδιο μπορούμε να πούμε και για τον Τότσιο που σημείωσε 7 πόντους(2/2 βολές, 1/3 δίποντα,1/4 τρίποντα). Η Ενωση είχε 19/23 βολές, 13/28 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Είχε 17 λάθη ενώ η ΑΕΚ έκανε 21. Η ΑΕΚ πήρε 30 ριμπάουντ και η Ενωση 28.

Ο Κριστέφσκι είχε 7 ριμπάουντ και 9 πόντους με 4/7 δίποντα.

Για την ΑΕΚ κορυφαίος ήταν ο Ανδρέας Γκιζόγιαννης με 24 πόντους(2/5 βολές, 5/6 δίποντα και 4/8 τρίποντα). Επίσης μάζεψε και 10 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Παναγιώτου-Τσούνας-Μάλαμας

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 33-33, 49-45, 64-63

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς, Παπαντωνάκος 1, Φαλέκας 4, Καράμπουλας 4 (1), Πολυτάρχου 4 (4 ασ.), Τσιότρας 3 (1), Νίκολιτς 5 (1), Γκιζόγιαννης 24 (4τρ., 10ρ.), Παπαδιονυσίου 3 (1), Τσιάκος 12, Δέσπος 4.

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Κρστέβσκι 9 (7ρ.), Μαρμαρινός 5, Τότσιος 7 (1), Καλαμπάκας 12 (3), Κατσαρές 11 (1τρ.), Καραποστόλου 5 (1/5τρ.), Αγγελακόπουλος 13 (1), Καραθανάσης, Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης 1.