• 18 Απριλίου 2024,

Κεραυνός Πέρνης- Ηρακλής Καβάλας 2-1: Κρίθηκε στις στημένες φάσεις

Γράφει ο Τάσος Πατσίδης

Το μεγάλο ντέρμπι στην Πέρνη, κρίθηκε σ` ένα πολύ μεγάλο ποσοστό στις στημένες φάσεις.

Είχε αγωνία έως το τέλος, ενώ μέσα στη βροχή κυριάρχησε η δύναμη. Πολλά φάουλ, δυνατά μαρκαρίσματα και ελάχιστοι χώροι για να φανούν επικίνδυνοι οι καλοί επιθετικοί που έχουν και οι δυο ομάδες.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε αλλά δεν κράτησε παρά μόνο ένα λεπτό, το προβάδισμα στο σκορ. Ο Κεραυνός αμέσως έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Σημαντικό στοιχείο για την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Στο β` μέρος ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν τις δυο πρώτες καλές φάσεις, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν κεφάλι στο σκορ ενώ είχαν και ένα δοκάρι στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Το συγκρότημα του Γιάννη Μαλαματά με τη νίκη αυτή, έχει το προβάδισμα στη βαθμολογία.

Πολύς κόσμος στο γήπεδο της Πέρνης ενώ υπάρχουν ορισμένες αμφισβητούμενες φάσεις, που πρέπει να τις δει κάποιος αρκετές φορές στο βίντεο.

Πρόσωπο του αγώνα ένας αμυντικός. Ο έμπειρος Π. Γεωργιάδης πέτυχε και τα 2 γκολ του Κεραυνού.

13` Ατομική προσπάθεια και σου του Βασιλειάδη, σε κόρνερ ο Ευστρατίου

15` Ωραία εκτέλεση φάουλ του Καραπατσιά το 0-1.

16` Ανατροπή του Μουρατίδη από τον Γκέκα. Σφυρίζεται πέναλτι και κίτρινη κάρτα στον Γκέκα. Οι γηπεδούχοι ζητάνε αν αποβληθεί ο αμυντικός του Ηρακλή.

Εκτελεί ο Π. Γεωργιάδης για το 1-1.

30` Τακουνάκι Μουρατίδη, εξουδετερώνει ο Ευστρατίου.

33` Φάουλ Μπουλγούρα, δεν πιάνει την κεφαλιά από κοντά ο Π. Γεωργιάδης.

40` Φάουλ Βασιλειάδη, σε κόρνερ ο Ευστρατίου.

51` Σουτ του Καραπατσιά, απόκρουση του Χατζηγεωργίου.

53` Αστοχεί με σουτ από καλή θέση ο Αντωνιάδης.

55` Φάουλ Θ. Παπαδόπουλου οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά ο Π. Γεωργιάδης με πλασέ το 2-1.

85` Εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι του Χατζησάββα, η μπάλα στα δίχτυα, το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.

88` Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τον Γκέκα, σε κράτημα μέσα στην περιοχή από τον Θ. Παπαδόπουλο.

90 + Ο Ασλανίδης μέσα από την περιοχή σημαδεύει το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.

Κεραυνός Πέρνης: Χατζηγεωργίου, Σαμανίδης, Μπουλγούρας, Παπαδόπουλος, Γεωργιάδης, Καζάρας, Μοσχοφίδης, Σουκρήογλου, Σαββίδης 87` Ασλανίδης, Μουρατίδης 90` Σιαματάς, Βασιλειάδης 82` Θωμαϊδης.

Ηρακλής: Ευστρατίου, Δελημπάσης, Ρουμελιώτης, Γκέκα, Μπότσι, Κωνσταντίνη 67` Μπρατσιάνη, Αντωνιάδης 68` Ποτηρένιας, Παπαζούδης, Χατζησάββας, Καραπατσιάς 75` Αρακελιάν, Αγγελίδης.