• 21 Μαΐου 2024,

Δεν τα κατάφερε και πάλι η Ένωση. Ήττα με 72-75 από την Καρδίτσα

dig

Νέα οδυνηρή ήττα υπέστη στο κλειστό της Καλαμίτσας η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, αυτή τη φορά από την Καρδίτσα, με σκορ 72-75.
Η ήττα αυτή ήταν αποτέλεσμα των μοιραίων λαθών σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, η αστοχία στα τρίποντα και ο παίκτης της αντιπάλου ομάδας Νίκος Κακλαμάνος που στάθηκε αδύνατο να περιοριστεί η «δράση» του και πέτυχε τελικά 30 πόντους.
Η Ένωση ξεκίνησε καλά και με ενθουσιασμό στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε 14-12. Υποχώρησε στο δεύτερο κι έτσι στο ημίχρονο έχανε με 26-35. Στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκε δυναμικά και με πάθος, έφτασε στο σκορ την Καρδίτσα και προς στιγμήν προηγήθηκε αλλά το τέλος της τρίτης περιόδου την βρήκε να χάνει με 51-56.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μοιραίο γιατί ήρθαν και τα περισσότερα λάθη που μαζί με κάποια σφαλτσοσφυρίγματα από πλευράς διαιτησίας που εκνεύρισαν τους παίκτες είχαν σαν αποτέλεσμα να έρθει τελικά η ήττα με 72-75.
Τα δεκάλεπτα: 14-12, 26-35, 51-56, 72-75
Οι συνθέσεις
Ένωση: Ετινόσα 11, Χουχούμης 14, Καμάρας 2, Ναούμης 2, Προδρόμου 15, Κουμλέλης 12, Σκλήβας 7, Παπάς 8, Σταματογιάννης 1
Καρδίτσα: Mocford 7, Γράβας 6, Παπαχρήστος 3, Μαυρογιάννης 2, Κακλαμάνος 30, Παπαδόπουλος 5, Ερμείδης 4, Καλλές 1, Σιριμπαλίδης 7, Μαγκούνης 10