Energean Kavala BC – ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ 85-92 (κ.δ. 68-68): Τρίποντη εκτέλεση στην παράταση

Ο Λιθουανός Μπουντερλεβίτσιους έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να γίνει ο ήρωας του αγώνα με την παρθενική εμφάνιση στην Ελληνική Α2, αστοχώντας σε σουτ δυο πόντων στην εκπνοή του αγώνα. Το ματς πήγε στην παράταση και εκεί οι γηπεδούχοι δέχτηκαν 5 στα 5 εύστοχα τρίποντα από τους αντιπάλους για να τους κοπούν τα πόδια στη κυριολεξία. Το ματς ήταν δραματικό. Δεν ξεκίνησε καλά η Energean ενώ ο Ερμής στο μεγαλύτερο διάστημα είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ . Στο τέλος το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη πήρε προβάδισμα στο σκορ αλλά δεν το διαχειρίστηκε σωστά. Εκανε μια μεγάλη προσπάθεια αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ο Μπουντερλεβίτσιους στο ντεμπούτο του είχε 5 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 18 λεπτά συμμετοχής. Παππάς και Προδρόμου οι κορυφαίοι των γηπεδούχων. Ο Τριανταφύλλου και ο Τσιλούλης «σκότωσαν» με τα τρίποντα τους την Καβαλιώτικη ομάδα.

Διαιτητές: Παφίλης-Τζιοπάνος Ν.-Σιμητόπουλος (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 7-18, 33-36, 51-55, 68-68, πρτ. 85-92

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 4, Χουχούμης 4, Καμάρας 7, Ναούμης 4, Προδρόμου 23, Κουμλέλης 4, Φλιάτης 3, Σκλήβας 9, Παπάς 20 (2), Σταματογιάννης 2, Μπουτερλεβίτσιους 5 (1).

Ερμής Αγ. (Λίβανος): Τσιαμπαλής 17 (3), Μηλιώνης, Τσιλούλης 23 (4), Σπυρόπουλος 6, Τζόλος 3 (1), Κόμματος 8 (1), Νταλός, Τριανταφύλλου 17 (3), Λάππας 4, Βρέττας 2, Τσούμας, Λόλας 12.