• 20 Απριλίου 2024,

Με πολύ κόσμο ο Βύρωνας 3-2 την ΑΕΚ στο Καβαλιώτικο ντέρμπι

Μέχρι το τελευταίο λεπτό κράτησε το ενδιαφέρον στο ντέρμπι του Βερούλειου όπου είχε πολύ κόσμο, βράδυ του Σαββάτου.   Ο Βύρωνας ήταν ο μεγάλος νικητής απέναντι στην ΑΕΚ που δεν παρέδωσε τα όπλα αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο.

Στα πρώτα 45 λεπτά η ομάδα του Γιώργου Αγγελίδη εκμεταλλεύτηκε κατά τον καλύτερο τρόπο τα λάθη στην άμυνα της ΑΕΚ, πέτυχε 2 γκολ και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Η ΑΕΚ δεν το παράτησε το παιχνίδι. Μείωσε σε 2-1 και το συγκρότημα του Γιάννη Κουμλιά προσπάθησε να πιέσει ακόμη περισσότερο όταν ο Βύρωνας έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μοσχόπουλου.  Τελικά ο Παντελίδης ήρθε  από τον πάγκο και πέτυχε το τρίτο γκολ του Βύρωνα.  Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι πάλι στα τελευταία λεπτά με γκολ που πέτυχαν από φάουλ. Φινάλε με αγωνία αλλά ο Βύρων κράτησε τη σπουδαία νίκη γι` αυτόν.  Είχε ίσως περισσότερες επιλογές και μεγαλύτερη εμπειρία.

Η ΑΕΚ με καλή τακτική προσέγγιση το πάλεψε σε μεγάλο βαθμό.

2` η πρώτη απειλή για τον Βύρωνα με τον Ηλία Σεφερίδη να πλησιάσει το γκολ

15` από λάθος του Χαδόλια ο Αλέξης Βλάχος που καραδοκούσε κάνει το 0-1

24` δεύτερο γκολ για τον Βύρωνα με τον επιθετικό Καλτσίδη και το 0-2 πριν το πρώτο μισάωρο

60` αστοχεί στο 60` από καλή θέση ο Σάσσος

62` ωραία κεφαλιά του Κυγάης εξουδετερώνει ο Χαδόλιας

70` σουτ ο Νομικός η μπάλα βρίσκει σε αμυντικό και το 1-2 είναι γεγονός

72` αποβάλλεται ο Μοσχόπουλος γιατί απώθησε αντίπαλο

79` ο Παντελίδης από κοντινή απόσταση με σουτ το 1-3

88` απειλεί με Κ. Άγγο η ΑΕΚ αλλά σώζει  ο Οικονομόπουλος

89` φάουλ του Αγγελόπουλου, λάθος του Οικονομόπουλου το 2-3

Ο διαιτητής Αναγνωστόπουλος είχε πολύ δύσκολο έργο, δέχτηκε τις διαμαρτυρίες του Βύρωνα για την αποβολή του Μοσχόπουλου  αλλά γενικά το κράτησε το ματς.

Οι συνθέσεις.

ΑΕΚ: Χαδόλια, Γοριδάρης, Αγγελόπουλος, Ισα, Σιδηρόπουλος, Κουκούμης.  Τζελέπης, Σάσσος, Χρυσικός, Νομικός, Κ. Αγγος.

Αλλαγές αγωνίστηκαν οι: Ν. Άγγος,  Ευστρατιάδης,  Ευθυμιάδης.

Βύρωνας: Οικονομόπουλος, Μοσχόπουλος, Μαυρογιάννης, Ελευθεριάδης, Σεφερίδης, Σεμερτζίδης, Κεσαπίδης, Παππάς, Καλτσίδης, Βλάχος, Κυγάης.

Αλλαγές αγωνίστηκαν οι: Σακκόπουλος, Παντελίδης, Σ. Αγγελίδης, Αδαμαντίου.