• 24 Απριλίου 2024,

Στις 18 Μαρτίου του 2001 το τελευταίο παιχνίδι με το Αιγάλεω στην Καβάλα

18 ολόκληρα χρόνια δρομολογείται το τελευταίο παιχνίδι στην Καβάλα ανάμεσα στον ΑΟΚ και στο Αιγάλεω,

Στις 18 Μαρτίου του 2001 ο ΑΟΚ στο πλαίσιο του πρωταθλήματος της Β` Εθνικής (Β` γύρος) είχε ηττηθεί από το Αιγάλεω με 2-0.

Τότε το Αιγάλεω ήταν πανίσχυρο μέσα και έξω από τους αγωνιστικούς χώρους.

Ηταν η χρονιά που το Αιγάλεω έχοντας προπονητή τον Χατζάρα ανέβηκε στην Α` Εθνική ενώ ο ΑΟΚ με προπονητή τον Κώστα Ιωσηφίδη(στο ξεκίνημα της σεζόν  ο Μιχάλης Φιλίππου) υποβιβάστηκε στη Γ` Εθνική.

Τα γκολ του Αιγάλεω στη συγκεκριμένη αναμέτρηση είχαν πετύχει ο Μακρής στο 58` με συρτό σουτ από σέντρα του Χλωρού(ήρθε πολλά χρονιά στον ΑΟΚ)  και ο Αγρίτης στο 65` με ωραίο σουτ.

Στο Αιγάλεω αγωνιζόταν τότε και δυο παίκτες από τη Χρυσούπολη ο τερματοφύλακας Ρίζος και πλάγιος αμυντικός Κόγιογλου(φόρεσε τη φανέλα του ΑΟΚ στην Α` Εθνική).  Διαιτητής ήταν ο Τρικάλης.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.

ΑΟΚ: Κηπουρός, Καρυπίδης, Μασάδο, Βακιρτζής, Σαλπιγγίδης, Μανάφης 68` Αμπντουραϊμοφ, Γεωργιάδης Άνθιμος, Στρόμπακ, Κυριακίδης 68` Γκόγκας, Μουρατίδης 57` Δρόσος, Σαλονίδης.

Αιγάλεω: Ρίζος, Παπουτσής, Κόγιογλου, Μεϊδάνης, Ντερτινής, Σκοπελίτης, Μανουσάκης 54` Γκέντζ, Φωτάκης 74` Αποστολίδης, Μακρής, Χλωρός, Αγρίτης 70` Παναγιωτόπουλος.    Στο παιχνίδι είχαν κοπεί 680 εισιτήρια και είχαν εισπραχθεί 1,942.000 δραχμές.

Μετά από την αυτή την ήττα ο ΑΟΚ είχε χάσει τις ελπίδες παραμονής στην κατηγορία.

Στον Α` γύρο στο Αιγάλεω το ματς είχε διακοπή στο 34`  λόγω βροχής στις 19 Νοεμβρίου του 2000 και επαναλήφθηκε 15 μέρες αργότερα όπου ο ΑΟΚ είχε γνωρίσει βαριά ήττα.

Η ενδεκάδα του ΑΟΚ στο ματς του Νοεμβρίου ήταν: Κηπουρός, Κόλτσης, Γεωργιάδης, Άγγος, Βακιρτζής, Κυριακίδης, Αμπελάς, Ντάμπιτς, Στρόμπακ, Μπάρδης, Μανάφης.

Το ματς που έγραψε ιστορία

Το ματς που έγραψε ιστορία ανάμεσα στις δυο ομάδες έγινε την περίοδο 1978-1979. Τότε ήταν ένας τελικός παραμονής στην Α` Εθνική στο Εθνικό Στάδιο. Πολύς κόσμος  στο γήπεδο.

Ο ΑΟΚ είχε κερδίσει με 2-1 και παράμεινε στην κατηγορία με 27 βαθμούς έναντι 26 βαθμούς του Αιγάλεω.  Ο Χρυσαφίδης και ο Βάλιαν ήταν οι χρυσοί σκόρερ του ΑΟΚ. Είχε προηγηθεί το Αιγάλεω με τον Βάγγη( αργοτέρα έπαιξε στον Παναθηναϊκό και στον Αρη Θεσσαλονίκης).

Την περίοδο 1977-78 ο ΑΟΚ είχε κερδίσει με 3-0 το Αιγάλεω στο Εθνικό Στάδιο.

Την περίοδο 1970-71 ο ΑΟΚ επικράτησε με 1-0 του Αιγάλεω στο Εθνικό Στάδιο και είχε χάσει εκτός έδρας με 2-1.

Πουπάκης, Λυκουρίνος, Σταυρόπουλος, Ζαντέρογλου κτλ τότε παίκτες του Αιγάλεω. Στον ΑΟΚ οι: Παντελάκος, Αβραμίδης, Γκαρανάτσιος, Καραμπετάκης, Κοψαχείλης, Λιόλιος, Μπλέκος,  Μαχαιρίδης, Μπουγατσάς, Παπαδόπουλος(ρετσίνας), Πάτσας, Τάτσης, Φιλιππίδης, Χαραλαμπίδης,  Χρυσαφίδης, Βάγιας, Κόκκαλης, Λεμονίδης, Πλατωνίδης, Τοπούζης.

Την περίοδο 1971-72(Α` Εθνική) στην Καβάλα: ΑΟΚ- Αιγάλεω 1-0 και εκτός Αιγάλεω- ΑΟΚ 1-0.

Την περίοδο 1972-1973(Α` Εθνική): ΑΟΚ- Αιγάλεω πάλι 1-0 και Αιγάλεω- ΑΟΚ 2-1.

Την περίοδο 1973-74 (Α` Εθνική):  ΑΟΚ- Αιγάλεω 1-2 και Αιγάλεω- ΑΟΚ 1-0.

Την περίοδο 1974-75(Α` Εθνική: ΑΟΚ- Αιγάλεω 4-1 και Αιγάλεω- ΑΟΚ 1-0.

*Δεκαετία του `80  και `90

Στη Β` Εθνική τη δεκαετία του `80 ο ΑΟΚ την περίοδο 1985-1986 είχε κερδίσει με 5-0 στην έδρα του και είχε φέρει 1-1 εκτός.  Την περίοδο 1986-1987 ο ΑΟΚ είχε κερδίσει με 2-1 το Αιγάλεω στο Εθνικό Στάδιο και είχε χάσει με 2-0 στην Αθήνα. Εκείνη τη χρονιά το Αιγάλεω υποβιβάστηκε στη Γ` Εθνική.

Ξανασυναντηθήκαμε με το Αιγάλεω την περίοδο 1991-92(Β` Εθνική)  όπου ο ΑΟΚ εντός κέρδισε με 1-0 και εκτός έφερε 1-1.