• 27 Φεβρουαρίου 2024,

Το μπασκετικό «μενού» του Σαββατοκύριακου σε Elite League, Α2 Γυναικών, Β’ & Γ’ Εθνική

 Το μπασκετικό «μενού» του Σαββατοκύριακου σε Elite League, Α2 Γυναικών, Β’ & Γ’ Εθνική

Ο ΓΣΕ ταξιδεύει στη Θεσσαλονίκη για να παίξει με τον Ηρακλή, σ’ έναν αγώνα που έχει το χαρακτήρα του ντέρμπι.

Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου τρέχει ένα αήττητο σερί 3 αγωνιστικών. Ο Γκάθραϊτ θα βρεθεί απέναντι στην περσινή του ομάδα, το ίδιο όμως και ο Σοκ που τώρα παίζει στον Ηρακλή ενώ πέρσι αγωνίστηκε στην Ελευθερούπολη.

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι της 11ης αγωνιστικής της Elite League Ερρίκος Ντυνάν είναι οι εξής:

Σάββατο 2/12

Σχηματαρίου 16.30 Ερμής Σχ.-Δόξα Λευκάδας Λεβεντάκος-Θεοδωρόπουλος-Ξυλάς (Δεσάρτης)

Στ. Καλαϊτζής 17.00 Πανερυθραϊκός-Μύκονος Γεράνιος-Αγραφιώτης Ιωάν.-Καραμπιτσάκος (Παπάντος)

Μεγάρων 17.00 ΝΕ Μεγαρίδος-Παπάγου Τσαχάκης-Θεονάς-Παπαδόπουλος Χρ. (Κουλούρης)

Ήλιδας 17.00 Κόροιβος-Έσπερος ΓΣ Λαμίας Τηγάνης-Καλογερόπουλος Φ.-Καλογριάς (Πίγκας)

Κροίσος Πέρσης 16.00 Μίλων-Πανιώνιος Τεφτίκης-Πουρσανίδης Γ.-Σπυρόπουλος (Μωϋσιάδης)

Μεσολογγίου 17.00 Χαρ. Τρικούπης-Αμύντας Ρίζος-Αναστόπουλος-Νάστος (Σταθόπουλος)

Ευόσμου 16.30 Αίας Ευόσμου-Ψυχικό Ταρενίδης-Παζώλης-Χρυσάφης (Τοζακίδης)

Ιβανώφειο 17.00 Ηρακλής ΚΑΕ 2022-Ελευθερούπολη Πιτσίλκας-Ελευθεριάδης-Χατζηχαρίσης (Τσιρτσιμάλης)

 

Α2 Γυναικών: Στο Βόλο με την Ανόρθωση οι Πάνθηρες

Μετά από δυο σπουδαίες νίκες με Πανόραμα εκτός έδρας και Άρη Θεσσαλονίκης εντός έδρας, οι Πάνθηρες ταξιδεύουν στο Βόλο για να παίξουν με την Ανόρθωση. Είναι ματς που θα το διεκδικήσουν έχοντας καλή ψυχολογία και βασικό όπλο την καλή άμυνα που παίζουν.

2ος Όμιλος

Κυριακή 3/12

ΕΑΚ Βόλου 14.30 Ανόρθωση Βόλου-Πάνθηρες Γεωργούλης-Αβρονιδάκης (Μόρφη)

Νεάπολης 13.00 Ολύμπια Λάρισας-Πιερικός Αρχέλαος Γεωργουσόπουλος-Πλιάκος (Βαρνάς)

Πυλαίας 14.30 Πυλαία-Αναγέννηση Ν.Ρ. Τογανίδου-Τσαπόγα (Αναστασίου Αθαν.)

Αλεξάνδρειο 13.00 Άρης-ΜΕΝΤ Λαμπρέλλης-Σιούλας (Σιμητόπουλος Γιάν.)

Ηλ. Τριανταφυλλίδης 14.45 Πανόραμα-Ιωάννινα ΣΚ Καρυπίδης-Τριανταφύλλου (Παραλικίδης)

Κοιλάδας 13.00 Πανσερραϊκός-Παναθλητικός Χατζηκώστας-Νικολαϊδης (Δημάδης)

Ρεπό: Απόλλων Πτολεμαϊδας

Η βαθμολογία

  1. Πανσερραϊκός 14 513-329 184
  2. ΑΕ Πυλαίας 11 434-320 114
  3. Βόλος 11 391-323 68
  4. ΑΣ Πανόραμα 11 431-396 35
  5. Παναθλητικός 10 392-222 170
  6. Πάνθηρες Καβάλας 10 402-337 65
  7. Πιερικός Αρχέλαος 10 380-435 -55
  8. Άρης 10 359-415 -56
  9. Ολύμπια Λάρισας 8 307-393 -86
  10. Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 8 357-434 -77
  11. ΜΕΝΤ 7 264-321 -57
  12. Απόλλων Πτολεμαϊδας 7 344-480 -136
  13. ΣΚ Ιωάννινα 6 222-391 -169

*Παναθλητικός, ΑΕ Πυλαίας, ΣΚ Ιωάννινα, Ολύμπια Λάρισας, ΜΕΝΤ, Ανόρθωση Β. και Πάνθηρες Καβάλας έκαναν το ρεπό τους.

**ΜΕΝΤ και Παναθλητικός έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

 

Β’ Εθνική: Στην έδρα των Μαχητών Πεύκων η ΕΚ Καβάλας

Μετά το ρεπό της προηγούμενης αγωνιστικής ή ΕΚ Καβάλας επανέρχεται σε αγωνιστικούς ρυθμούς μ’ ένα δύσκολο παιχνίδι, στην έδρα των Μαχητών Πεύκων Πειραματικού. Εκτός έδρας δεν έχει ακόμη νίκη και θέλει να σπάσει το ρόδι αλλά θέλει μεγάλη προσπάθεια.

3ος Όμιλος (9η αγωνιστική)

Σάββατο 2/12

Γέφυρας 17.00 Γέφυρα-Κομοτηνή Παπαγερίδης-Ντόγκας-Γιαννούλης (Παπαδόπουλος Ιωάν.)

Βικέλας 17.00 Φίλιππος Β.-Αρετσού Καλαμαριά Γερακίνης-Γεωργούλης-Κάννης (Γιαμούζης)

Κοιλάδας 17.00 Πανσερραϊκός-ΚΑΟ Δράμας Αγραφιώτης Γρ.-Δέλλας-Αθανασιάδης Αθ. (Δρακίογλου)

Φ. Αμοιρίδης 17.00 Λεύκιππος Ξάνθης-ΔΕΚΑ Ξενικάκης-Παπαγεωργίου-Καντζουρίδης (Σαλικίδης)

Μακεδονικού 17.00 Μακεδονικός-Ερμής Λαγκαδά Εκίζογλου-Κοντογιάννης-Μιχέλης (Πανταζής)

Κυριακή 3/12

Πεύκων 18.00 Μαχητές Πεύκων Πειραματικού-Καβάλα Ντούρας-Νέδογλου-Ράπτης (Θεοδώρου)

Ρεπό: ΧΑΝΘ

 

Γ’ Εθνική: Εντός έδρας η Αγία Βαρβάρα με την Ευκαρπία

Ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες η Αγία Βαρβάρα μετά από 4 συνεχόμενες ήττες παίζοντας στην έδρα της με την Ευκαρπία, η οποία βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

5ος Όμιλος

Κυριακή 3/12

Λ. Παπαδόπουλος 17.00 Σταυρούπολη-Ρούπελ Σιδηροκάστρου Μπουγλός Ι.-Τοπαλίδης-Αναστασιάδης Π. (Μοσχοτόγλου)

Αλεξάνδρειο 17.00 Ναύαρχος Βότσης-Όλυμπος ΕΚΕ Σιταρίδης-Αθανασιάδης Αθ.-Αθανασιάδης Βλ. (Κουκουβίνου)

Ν. Μουδανιών 17.00 Ακαδ. Μπάσκετ Μουδανιών-ΓΑΣ Βασιλικών Μπουγλός Π.-Γιατρόπουλος-Κοντοστάθης (Μανιός)

Χ. Χριστοδούλου 17.00 Ασπίς Ξάνθης-ΚΑΟΧ Ευρώπη 87 Καντερές-Τσαρδούλιας Τ.-Ντόντης (Σαλικίδης)

Ποταμουδιών 17.00 ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας-Ευκαρπία Θεοδωρίδης-Καντζουρίδης-Γκαντίδης Θ. (Μπακλατζής)

Διαβατών 17.00 Ιωνικός Ιων.-Εθνικός Λαγυνών Παπαθανασίου-Μιχέλη Ευ.-Δώνης (Ντούλης)

Διαβάστε επίσης